Zdravý spánek: Podle jakých kritérií si správně vybrat matraci?

zdravé spaní
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Zdravý spánek je důležitým předpokladem pro odpočinek během noci. Stačí, abyste spali na nevhodné matraci a ranní probuzení bude ve znamená bolestí v zádech a nepříjemných pocitů. Jestliže vaše matrace již ledacos pamatuje, možná je nejvhodnější čas ji vyměnit za novou. Víte, podle čeho byste se měli rozhodovat.

Příjemná relaxace ve spánku

Jakmile se začnete zajímat o sortiment matrací, zjistíte, že je na trhu velký počet různých produktů. Vybrat si mezi nimi může být celkem složité. Když se ale budete řídit našimi pravidly, určitě si zvolíte matraci, která vám bude ve všech směrech vyhovovat. A nezapomeňte, že nedílnou součástí matrace je i rošt, protože společně vytvoří dvojici, jež vám poskytne dokonalou podporu těla ve spánku. A spíše než v hypermarketu se dívejte po matraci ve specializovaném obchodě, v nichž je odborně vyškolený personál ochotný vám poradit při výběru.

Měkká, nebo raději tvrdá

Po pravdě je nejlepší si matraci vyzkoušet osobně tím, že si na ni lehnete. Studia zdravého spaní tuto možnost nabízejí. Jen tak zjistíte, jestli se vám bude lépe spát na měkké či tvrdé matraci. Většinou to chce něco mezi tím. Matrace by měla disponovat bodovou elasticitou. Znamená to, že se prohne pouze tam, kde na ni svým tělem zatlačíte. Páteř musí být v rovině a matrace se přizpůsobit tělu. Díky tomu bude zdravý spánek opravdu odpočinkový a nebude vás bolet v zádech.

Jaký počet zón je ideální

Dnes se vyrábějí matrace tak, že mají po délce od tří po sedm zón. Je to z toho důvodu, že každá část těla ji zatěžuje jinak. Bederní páteř vykazuje tlak nejvyšší, směrem ke krajům tlak slábne. Nejkvalitnější matrace mají až 7 zón. Rozhodně ale stojí za to si za ně připlatit a užívat si pak spokojeného spánku.

Tloušťka matrace, nosnost a použité materiály

Podstatná je také nosnost matrace. Je něco jiného, jestli na ni bude lehávat subtilní žena, nebo muž s hmotností přes metrák. Je to další parametr, který byste si měli hlídat. Matrace se vyrábějí většinou z PUR pěny, latexu a hitem jsou ty z líné pěny, jež mění svoji tvrdost v závislosti na teplotě a tlaku těla spícího člověka. Dále patří k oblíbeným pružinové a taštičkové matrace, které se vyznačují výbornou prodyšností a omezují výskyt roztočů, plísní a bakterií, čímž nabízejí zdravý spánek i těm, kteří trpí alergií nebo astmatem.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz