Jak se starat o vlastní jahody na zahrádce? Přečtěte si užitečné rady

vlastní jahody
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Patříte mezi zahrádkáře pěstující vlastní jahody? Chcete vypěstovat pro děti dobrotu bez chemických přípravků na vlastní zahrádce? Jahody vypěstované na vlastním pozemku budou vždy sladší, než jahody koupené z obchodního domu.

Kde se pěstují vlastní jahody?

Vlastní jahody si zvládnete bez problémů pěstovat i na menším prostoru. Dokonce se prodávají i jahody, které lze pěstovat v truhlíku na balkóně nebo jinak zavěšeném květináči. Pro vlastní jahody tak tedy nemusíte vlastnit obrovské pole, opravdu stačí jen dobře udržovaný kousek zahrádky nebo alespoň místo na balkoně.

Klasické místo pro vlastní jahody je místo na zahrádce, které si před výsadbou dobře upravíte. Dokonale místo zbavte plevelů, a určitě neuděláte špatně, když pod jahody trochu přihnojíte, a to ještě před plánovanou výsadbou.

Sazenice jahod si můžete koupit na farmářském trhu nebo v zahrádkářství. Můžete klidně poprosit souseda, který si třeba pěstuje jahody, jestli by nebyl tak hodný, a nedal by pár sazenic z vlastní úrody. Každá rostlina jahody tvoří šlahouny, na kterých najdete malé nové rostlinky.

Jak se pěstují vlastní jahody?

Pokud máte doma sazenice, vyhloubíte si v dostatečném rozestupu díry, do kterých jahody zasadíte. Dobré je nechávat rostlinám dostatečný prostor. Pokuste se tedy sázet jednotlivé rostliny minimálně s 40 cm odstupem kolem dokola.

Pokud se o vlastní jahody nechcete často starat, a pořád kolem nich vytrhávat plevel, tak je můžete zasadit do netkané textilie, která okolní případný plevel zahubí. Jestli nechcete používat netkanou textilii, můžete improvizovat, a použít slámu.

Slámu v dostatečné vrstvě rozmístíte mezi rostliny jahod, a plevel tak bude mít svůj růst obtížnější. Další výhodou bude také čistota jahod, které budou ležet na slámě. Pokud nemáte kolem rostlin textilii ani slámu, tak počítejte s tím, že občas budou jahody špinavé od zeminy.

Proč pěstovat jahody na vlastním pozemku?

Jak už bylo v úvodu zmíněno, tak jahody budete mít bez chemických postřiků, a můžete je tak dávat i těm nejmenším dětem. Pokud nestojíte o zdravější jahody, tak dalším důvodem je čerstvost. Jahody dozrávají na rostlině postupně, takže budete mít v době úrody pořád čerstvé jahody.

Pokud pěstujete jahody, můžete pro sebe a svoji rodinu připravovat i kvalitní džem z jahod, který nejvíce ocení děti.

Při pěstování jahod myslete na jejich častou závlahu. Čím více vody jahodám poskytnete, tak tím větší úrodu můžete očekávat. Jahody se snažte sázet na co nejvíce slunná místa.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz