Základ pod bazén nepodceňujte. Udělejte mu základovou desku

zaklad pod bazen
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Pevný základ pod bazén se buduje kvůli tomu, aby nedošlo k pohybu dna pod bazénem vlivem tlaku vody v bazénu. Pevný základ je také potřeba u polozapuštěného bazénu, aby nedocházelo k deformaci dna vlivem působení sil tlaku spodní vody nebo propadu půdy.

Základ pod bazén

Před tím, než vůbec začnete budovat základ pro bazén, tak je potřeba si rozmyslet umístění bazénu na zahradě či jiné části vašeho pozemku. Rozmyslete si tedy v první řadě takové místo, aby zde bazén ani v budoucnu nezavazel.

Dále je potřeba vybrat pečlivě místo podle toho, kde přes den svítí a nesvítí slunce. Není vhodné umisťovat bazén na severní stranu pozemku. Dobré je místo vyměřit tak, aby slunce mohlo přes den vodu ohřívat. Můžete tím výrazně ušetřit za případné vyhřívání bazénu.

Pokud již máte vybrané ideální místo, kde bude váš bazén stát, tak se pojďme podívat, jak udělat základovou desku pod bazén.

Základová deska pod bazén

Jako první vykopete díru, kterou je potřeba vykopat co možná nejpřesněji, protože její stěny budou vlastně tvořit bednění pro beton. Po vykopání díry se snažte porovnat dno tak, aby se tam vlezlo kamení ve výšce cca 30 cm, které zajezdíte pomocí vibrační desky.

Na kamení položíte kari sítě ve dvou vrstvách s distančními podložkami a celé to zalijete betonem s vrchním krytím cca 3 centimetry od vrchní řady kari sítí.

Pokud by se stalo, že by okolní zemina nebyla příliš pevná, tak je lepší vystavět opěrné zdi pomocí ztraceného bednění, které bazén podrží.

Na co si dát pozor?

Opravdu velký pozor si musíte dát na rovinu betonu. Bazén je potřeba položit na absolutní rovinu. Plastová nádoba už by se pak na betonu velmi špatně dorovnávala.

Beton je potřeba po vylití vibrovat a pořádně uhladit. Snažte se udělat základ pod bazén co možná nejvíce hladký, aby se nádoba bazénu dala položit přímo na vylitý beton.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz