Vlastní hnojiště vás zbaví zápachu z klasického odpadu a poslouží jako přirodní hnojivo

vlastního hnojiště
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Pokud máte potřebu vlastního hnojiště na zahradě nebo dvorku, tak za něj nemusíte utrácet tisíce korun v hobby marketu. Zkuste si ho vyrobit pomocí běžně dostupných materiálů, které často najdete i doma.

Proč vůbec přemýšlet o výrobě vlastního hnojiště? Má to hned několik výhod.

Výhody vlastního hnojiště

Vlastní hnojiště ušetří spoustu místa v běžném odpadu. Všechen biologický odpad, který vyprodukujete v kuchyni, můžete dávat do hnojiště, které budete mít na zahradě nebo dvorku. Je to jak ekologické, tak i velice šetrné k ostatním. Právě biologický odpad v klasickém komunálním odpadu velice často zapáchá.

Další velkou výhodou vytvoření hnojiště na zahradě nebo dvorku je fakt, že budete mít vlastní hnojivo. To budete moci použít na vlastním záhonku, a díky tomu bude vaše úroda daleko větší a kvalitnější.

Takto vyprodukované vlastní hnojivo je pro úrodu daleko lepší, než uměle vyprodukovaná hnojiva, která lidé běžně pro vlastní úrodu používají.

Výroba hnojiště

Vždy si musíte rozmyslet, jak velké hnojiště budete potřebovat. Pro běžnou potřebu odpadu z kuchyně a nějakého menšího množství z vlastní zahrádky bude stačit klidně menší hnojiště s rozměrem do 1 m3.

Takové hnojiště si klidně můžete sešroubovat pomocí starých dřevěných prken, která můžete najít doma. Pro lepší a rychlejší tvoření kompostu můžete vnitřní stranu hnojiště vyložit igelitem nebo linoleem.

Pokud jste vlastníkem většího pozemku, kde například pravidelně sečete trávník, potom budete potřebovat vytvořit daleko větší hnojiště. Ideální volbou materiálu pro výrobu většího hnojiště můžou být dřevěné trámy, které naskládáte do čtvercového nebo obdélníkového tvaru.

Klidně si můžete vlastní hnojiště vyzdít z cihel nebo postavit ze ztraceného bednění. Velice důležité je umístění na méně slunném místě. Nemusí být nutně pod střechou. Naopak voda, která do hnojiště naprší, pomůže ke kvalitnějšímu tvoření vlastního hnojiva.

Kvalitní domácí hnojivo se bude v hnojišti tvořit zhruba po roce skladování biologického odpadu. Pro nejkvalitnější hnojení je lepší obsah hnojiště přeházet, a začít odebírat spodní vrstvu.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz