Nová podlaha v bytě či domě: Jak vybrat podlahu v různých místnostech

podla v byte
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Nová podlaha přichází většinou na řadu při kompletní rekonstrukci bytu či domu. Ze začátku si musíte rozmyslet, o jakou podlahu se přesně bude jednat. Jestli chcete podlahu, která bude dobře udržovatelná a odolná nebo budete raději chtít teplejší koberec. V případě nové podlahy v bytě by se také měla sladit výška podlah ve všech místnostech.

Nová podlaha do všech místností?

Jestli budete měnit novou podlahu v celém bytě nebo domě, tak rozhodně nemusíte mít všude stejnou krytinu. Do koupelny se například více hodí dlažba a do obývacích místností si můžete vybrat mezi plovoucí podlahou, kobercem nebo můžete zvolit i parkety.

Nemusíte zůstávat jen u tradičních krytin podlahy. Můžete si také zvolit litou betonovou podlahu nebo krásnou epoxidovou vylitou podlahu. Taková podlaha je kompletně hladká a nejvíce se hodí pro podlahové topení.

Při výběru podlahové krytiny musíte myslet i na podlahové topení v případě, že máte některou místnost vytápěnou tímto způsobem. Ne pro každou podlahu je totiž podlahové topení vhodné.

Podle čeho vybrat správnou podlahu?

Do obývacích místností se nejčastěji používají parkety, plovoucí podlaha nebo koberec.

Nová podlaha z parket je velice praktická. Pokud si připlatíte za kvalitní dřevo, ze kterého budete mít parketovou podlahu, máte vystaráno na dlouhá léta. Velkou výhodou parket totiž je, že se podlaha může po letech vybrousit a znovu nalakovat. Podlaha potom vypadá jako nová.

Jestli chcete jít levnější variantou, tak přichází na řadu plovoucí podlaha, kterou si bez problému zvládnete položit svépomocí. Při výběru vybírejte spíše silnější podlahu. Pod plovoucí podlahu je potřeba mít dokonale vyrovnaný povrch. Nezapomeňte v tomto případě i na podložku pod podlahou.

Do koupelny nebo kuchyně se více hodí vodou omyvatelná podlaha, kterou je většinou dlažba nebo linoleum. Levnější a rychlejší variantou pokládky je určitě linoleum, které si zase zvládnete položit svépomocí. Nová podlaha z dlažby by se měla nechat na odborníkovi, který dlažbu položí správně a do roviny.

Jak vyzrát na nerovný podklad?

Pokud bojujete s nerovností podlahy před pokládkou parket, plovoucí podlahy nebo linolea, tak můžete použít samonivelační hmotu, kterou stačí nalít do místnosti jen ve velice malé vrstvě.

Hmota se sama vyrovná a pokládka podlahy potom bude hračka.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz