Úklid na Velikonoce: Jde to i bez chemie aneb uklízíme levně a jednoduše

Jarní úklid
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Úklid ekologicky? Pak zapomeňte na kupované drogistické zboží a sáhněte do zásob, které máte doma. Vystačíte si s octem nebo jedlou sodou.

Je před námi oslava Velikonoc, která bývá velmi často spojená také s předchozím důkladným vyčištěním domácnosti. Chcete letos uklízet ekologicky? Pak zapomeňte na kupované drogistické zboží a sáhněte do zásob, které máte doma. Vystačíte si s citronem, octem, jedlou sodou i novinami. Jak na to? O tom a o úklidu je následující článek.

Úklid bez drahých přípravků

Přiznejme si, že za čisticí prostředky se vydá nemálo peněz. Tu potřebujete něco na leštění oken, na umývání nábytku, na podlahy, na vyčištění toalety a úklid koupelny. Vesměs se jedná o produkty, které nebývají k přírodě nejšetrnější. Naši předkové také uklízeli a museli si vystačit s tím, co jim dům dal a co nebylo příliš drahé. Úklid jde zvládnout i bez chemie pouze s tím, co najdete v domácnosti.

Kouzlo s citronem

Citronová šťáva je výborným prostředkem na čištění skvrn. Lze s nimi odstranit nevábné fleky na dřevěném kuchyňském prkénku. Když přidáte citronovou šťávu do pračky společně s pracím práškem, vybělíte utěrky i prostěradla.

Plátkem citronu je možné také čistit usazenou špínu v troubě. Vezmete hlubší plech, do něho nalijete vodu a naskládáte plátky citronu. Pak je třeba plech do trouby, zapnout ji na nejvyšší teplotu na dobu alespoň deseti minut. Troubu vypnete a citron necháte působit přes noc. Nečistota by se měla uvolnit tak dobře, že na druhý den je možné ji setřít kouskem hadru. Úklid v kuchyni je díky citronu jednoduchý.

Ocet jako dezinfekce i prostředek na mastnotu

S pomocí octa uklízely už i naše prababičky. Věděly, že když nakapou trochu octa do horké vody a tou pak vyčistí okna a přeleští novinami nebo papírovou utěrkou, budou se lesknout jako nikdy předtím. Ocet funguje i jako odstraňovač plísní v koupelně. Postižená místa jím natřete, necháte nějakou dobu působit a pak omyjete vodou. Jako dezinfekci při úklidu domácnosti lze ocet použít pro čištění WC prkénka i mísy a chybu neuděláte ani tehdy, když s ním umyjete ledničku i s mrazničkou. Octem však lze vyčistit také ucpaný odpad.

Jedlá soda je účinná na skvrny

Zašedlý koberec už na pohled není vůbec pěkný. Není-li však ještě prošlapaný, stačí ho posypat jedlou sodou, nechat ji chvíli působit, případně trochu vykartáčovat a všechno pak pečlivě vysát. Jedlá soda také dokáže zbavit obuv nepříjemného zápachu.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz