Jak snížit vlhkost vzduchu v bytě nebo domě. Stop plísním!

Problém s plísní
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Problém s plísní už řešila nejedna domácnost, kde je věší výskyt vlhkosti. Jak snížit vlhkost vzduchu v bytě nebo domě? Řekněte stop plísním! Pokud se někde plíseň objeví, je potřeba ji rychle zlikvidovat.

Kde se plíseň nejvíce vyskytuje?

Plíseň se může objevovat kdekoliv na stěnách v domácnosti, nejvíce se tvoří na špatně odvětraném místě, jako jsou stěny za nábytkem. U kuchyňské linky nebo na rámech oken. Problém s plísní mají nejvíce lidé, kteří bydlí ve starších domech, které nejsou správně odizolované.

Problémy s plísní mají i lidé v novějších domech, kde není vyřešena výměna vzduchu. Za plísní může také stát sušení vypraného prádla v bytě. Dávejte si také pozor na tvorbu plísně v květináčích, která se tvoří na povrchu substrátů.

Proč máte problém s plísní v bytě?

V každé domácnosti, kde se vaří, suší prádlo a normálně žije, se tvoří vlhkost. Průměrně člověk za noc může vypotit klidně půl litru potu. Dalším zdrojem vlhkosti v domácnosti je koupelna, kde si napustíte vanu, nebo se sprchujete.

Velkým zdrojem vlhkosti v bytě je také vaření. Pokud si zařizujete novou kuchyň, je lepší zvolit digestoř, která má odvětrání ven. Existují totiž i digestoře, které mají jen filtr, a vzduch se vrací zpátky do kuchyně.

Jak zamezit tvorbě plísní?

Pokud řešíte problémy s plísní, není tak úplně jednoduché se jí v domácnosti zbavit. Pokud se jedná o plíseň, která se tvoří po stěnách, musíte provést stavební zásah, a dům pořádně odizolovat proti vlhkosti z půdy.

Dalším způsobem zbavení se plísní je časté větrání. Pokud sušíte prádlo v bytě nebo domě, nezapomínejte větrat. To stejné platí po koupeli, kdy je dobré na chvilku v koupelně otevřít okno. Zjednodušeně řečeno, pokud máte problém s plísní, musíte se zbavit hlavně vlhkosti.

Jak snížit vlhkost vzduchu?

Pokud problémy s plísní pořád přetrvávají, můžete její tvorbě zamezit pomocí lapačů vlhkosti. V dnešní době si můžete vybírat z několika lapačů vlhkosti, kde nejlevnější pořídíte v řádu desítek korun. Lapač vlhkosti zachytává přebytečnou vlhkost ze vzduchu do nádobky, ve které se tvoří voda.

Osvědčený způsob, jak vyřešit problém s plísní je také použití spreje proti plísním, kterých výrobci nabízejí také velké množství. Tento způsob ale neřeší problém s tvorbou plísně, a většinou se na místě, kde sprej použijete, po čase vytvoří znovu.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz