Box není jen pro muže, mohou ho provozovat i ženy

box
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Šmídová

Box, to je sport spíše pro muže, jak se udává, ale věnují se mu i ženy. Jestli někdo z Vás nyní přemýšlí, že by měl začít se sportem, a to už po několikáté, mohli byste to zkusit právě s boxem. Patří mezi sporty pro typy lidí, kteří ze sebe potřebují dostat zlost, kterou v sobě mají. Na první pohled se to určitě zdá nebezpečné, ale až tak hrozné to nemusí být. Ano, rozdávají se tvrdé rány, ale je nutnost u toho také přemýšlet. Stačí jediná chyba a můžete se poroučet k zemi. Ze světa čas od času přicházely různé zajímavosti o boxu, někdy úsměvné, jindy dech beroucí.

Box a jeho zajímavosti

Box ještě v dávných dobách nebyl takový jako dneska. Dřív se bojovalo jenom holými pěstmi – rukavice se prostě a jednoduše nepoužívaly. Změna přišla až v roce 1867. Tenkrát se ustanovila určitá  pravidla zápasu a právě tehdy se podmínilo, aby boxeři měli  rukavice. Nepoužíval je ani John L. Sullivan, což byl první šampion v těžké váze moderního boxu. Dával si je čistě výjimečně.

Box má mnoho legendárních sportovců či jak jinak boxery nazvat. Jedním z nich byl i Muhammad Ali, který je dodnes považován za největší legendu ze všech. Byl proslulý mimo jiné i tím, že boxoval s rukama nízko u těla.

Na věku moc nesejde, tedy někdy

Box a Muhhamad Ali, to je jako když jsou spolu hrníček a talířek. Jeden bez druhého – to nešlo. Hodně lidí si myslelo, že tento styl, tedy boj s rukama nízko u těla, byl čistě jeho, ale to by byla velká mýlka. Jenom kopíroval Aarona Browna, který měl přezdívku The Dixie Kid.

Box a věk to se moc neřeší. Například Herbert Odom. Ten vešel do profesionálního boxu těsně před svou padesátkou, konkrétně ve 46 letech. Je zajímavé, že v té době zvítězil, a to ve dvou kolech.

Přezdívky v boxu

Box a jeho klubová historie. Pokud by někoho zajímalo, kdy se zakládali první boxerské kluby, tak vůbec prvním byl Pugilistic Club. Založen byl už v roce 1814.  Boxeři velmi často používají přirovnání, že je jako McCoy. Kdo se tento sport nezajímá, asi neví, o co jde. Tato přezdívka či spíše přirovnání patří ke spojitosti s bývalým boxerem Charlesem McCoyem.

Box mimo jiného disponoval mnoha přezdívkami. Charles McCoy měl svou vlastní přezdívku Kid. Jeho taková zvláštnost či spíše matení soupeře bylo v tom, že si mysleli, že je nemocný nebo zraněný. Pak už jim jen předvedl, že mu naletěli. Mimochodem – byl desetkrát ženatý.

 

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz