Ucpaný odpad ve dřezu nebo koupelně? Žádný problém!

Ucpaný odpad
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Ucpaný odpad je problémem každé domácnosti. U někoho dříve u někoho později. Dokážete si vyčistit odpad i bez opraváře?

Proč se ucpává odpad?

Za ucpaný odpad si většinou může každý sám. V kuchyni by měl mít každý ve dřezu sítko, které je potřeba čas od času vyčistit. Pokud sítko nepoužíváte, počítejte s častějším čištěním odpadu. Zbytky jídla se totiž nedostanou přes přepad v odpadu, a potom přes něj nemůže voda odtéct dál.

V koupelně už je to ale horší. Ve vaně se sítka nepoužívají, a za ucpaný odpad většinou můžou vlasy. Jak dokážou vlasy ucpat odpad? Velice jednoduše.

Vlasy v odpadu s postupem času tvoří chuchvalce, které potom stojí za ucpaným odpadem podobně jako zbytky jídla v kuchyňském dřezu.

Jak na ucpaný odpad ve dřezu nebo koupelně mechanickou cestou?

Odpad můžete vyčistit několika způsoby. Můžete se vydat mechanickou cestou nebo můžete odpad vyčistit pomocí chemie. Mechanické čištění odpadu nemusí být ale vždy účinné, a potom musí přijít na řadu chemie.

Vyčistit ucpaný odpad mechanickou cestou můžete pomocí zvonu. Zvon tvoří gumová část zvonu na dřevěné tyči. Zvon nasadíte na odpad, a pomocí tlaku budete hýbat s usazeninou v odpadu. Další možnost mechanického čištění ucpaného odpadu je pomocí instalatérského pera na protahování ucpaných odpadů.

Takové pero seženete v každém hobby marketu nebo železářství. Pero budete postupně sunout do odpadu, a budete s ním otáčet ve směru hodinových ručiček. Ve výsledku jde o to, aby pero prorazilo nepořádek, který může za ucpaný odpad.

Jak na ucpaný odpad pomocí chemie?

Pokud nepomůže ani jedna z mechanických možností čištění ucpaného odpadu, potom může přijít na řadu chemie. Velice účinný čistič odpadu je hydroxid sodný.

Můžete si koupit přímo hydroxid sodný určený k čistění odpadů. Jedná se o čištění pomocí granulí hydroxidu sodného, které je velice jednoduché.

K vyčištění odpadu pomocí hydroxidu sodného budete potřebovat ještě vřelou vodu. Zajistěte si cca 1,5 litru vřelé vody. Trochu vřelé vody nalijete přímo do odpadu, a potom nasypete dle návodu hydroxid sodný. Ihned po přidání hydroxidu uslyšíte, jak začíná v odpadu čistič pracovat. Až neuslyšíte nic, vylijete zbytek vřelé vody do odpadu.

 

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz