Recept na mrkvový salát. Báječně chutná a je zdravý

mrkev
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Šmídová

Mrkev je vůbec jedna z nejzdravějších druhů zeleniny jaká existuje. Samozřejmě, úplně maximálně nabitá vitamíny je za syrového stavu, vařením už bohužel něco ztratí, nicméně ani tahle varianta není k zatracení. Dnes se podíváme na její syrovou stránku, jelikož budeme připravovat mrkvový salát. Každý tento recept jistě zná a dělá si ho po svém. Dnes přicházíme možná s další inspirací. Mrkvový salát se může v podstatě jíst kdykoliv. Když má člověk hlad a nic po ruce, tak je výhoda, když už je tento pokrm na světě. Ale ani jeho příprava není nikterak složitá, to spíše naopak a nyní se podíváme, jak na to.

Mrkev a její využití v tomto salátu

Mrkev si nejprve ponecháme stranou a začneme jinak. Cibuli si oloupeme, umyjeme, najemno nasekáme a promícháme s jablečným octem a jablečným džusem. Je lepší mít ocet i džus stejné chuti, ale kdo by chtěl kombinovat například jablečný ocet a pomerančovým džusem, není problém. To už je každého věc. Přidáme do směsi sůl a pepř.

Mrkev jako taková nepotřebuje žádný tuk, ale v tomhle případě se ještě přilije trochu oleje. Ne olivový, klasický slunečnicový. Ale kdo chce mít zdravější dresink, tak si olivový dát může, nicméně se to nehodí. A nyní už přejdeme k hlavní součásti tohoto receptu. Ale musí se udělat předpříprava.

Žádná věda, už jenom míchání

Mrkev a kedlubny si oloupeme a umyjeme. Nastrouháme si obě zeleniny a smícháme s dresinkem. Nyní přijde taková zvláštnost, a to v podobě oříšků. Ty si orestujeme v pánvi nasucho a posypeme jimi salát. Tak a je to hotové. Sami vidíte, že znovu žádná věda. Kdo nemá rád kedlubny, protože i takoví lidé jsou, tak je tam prostě nedá a nahradí jinou zeleninou, případně i ovocem.

Mrkev v kombinaci s džusem může někomu připadat divná, ale… Pokud se použije místo jablečného džusu pomerančový, tak místo kedlubnů by se mohl přidat pomeranč. Samozřejmě v tom případě se nestrouhá. Tento salát se hodí pro lidi, kteří si chtějí držet štíhlou linii.

Extrémně zdravá zelenina

Mrkev je velmi zdravá zelenina, to ví každý. Odjakživa se říká, že je dobrá na oči, to je slyšet a vidět i v některých pohádkách. Kromě toho snižuje hladinu cholesterolu, je dobrá na zácpu, když je syrová, vařená zase dokáže zastavit průjem a střevní katary.

Mrkev je též dobrá na imunitu, bojuje proti Alzheimerově chorobě a mnoho jiného. Je to prostě vynikající zelenina pro celkové zdraví. Kdo nemá rád syrovou, klidně se může v uvozovkách cpát vařenou.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz