Prodej domu s realitní kanceláří nebo na vlastní pěst? Řekneme vám, co musíte udělat

Prodej domu
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Prodej domu s realitní kanceláří nebo raději prodávat sám? To je otázka, kterou si položí každý, kdo se rozhodl pro prodej svého domu, bytu, pozemku nebo jiné nemovitosti.

Co musím před prodejem domu udělat?

Před prodejem domu by si každý vlastník měl dořešit majetkoprávní vztahy k domu. Nechat si udělat výpis z katastru nemovitostí. Minimálně si překontrolovat vlastnictví v online nahlížení do katastru nemovitostí.

Jestli se chystáte na prodej domu, který nemáte ve výlučném vlastnictví, tak je určitě potřeba si zařídit souhlas ostatních vlastníků. Nikdy nemůžete prodat nemovitost nebo část nemovitosti, kterou nevlastníte.

Určitě máte možnost prodat část nemovitosti. Pokud například vlastníte dům s ještě jiným vlastníkem, tak můžete klidně prodat například ½ domu.

Prodej domu s realitní kanceláří            

Jestli chcete mít prodej co nejjednodušší, tak určitě je nejlepší cesta prodeje přes realitní kancelář. V takovém případě si stačí podle referencí vybrat vhodnou realitní kancelář, do které zatelefonujete a dohodnete si schůzku s realitním makléřem přímo v nemovitosti, kterou chcete prodávat.

Na schůzce s realitním makléřem se dohodnete na zastoupení pro prodej domu, a potom se už v podstatě nemusíte starat o nic. Makléř si ověří, jestli je nemovitost skutečně ve vlastnictví prodávajícího, a také jestli není na nemovitost vedena například exekuce.

Pokud je z této stránky vše v pořádku, tak si realitní makléř nemovitost nafotí. Některé realitní kanceláře dělají i skutečné 3D vizualizace domu nebo bytu. Tyto fotky potom umístí na své stránky, ale také na inzertní portál. Prodej nemovitosti může trvat různě dlouho, záleží to na tom, jak moc lukrativní nemovitost je.

Prodej domu na vlastní pěst

Pokud se rozhodnete pro prodej nemovitosti na vlastní pěst, máte několik možností inzertních portálů, také novin nebo letáků. Nemovitost, kterou budete prodávat, se snažte do inzerátu co nejvíce popsat. Dům si nachystejte na focení, a udělejte v něm co nejvíce fotografií.

Pokud se podaří nakreslit i půdorys, tak tím určitě nic nepokazíte. Do inzerátu dejte o nemovitosti co nejvíce informací. Jaká je například dostupnost obchodu, zastávky, školy, školky, hospody. Popište jak je nemovitost vytápěna, ideálně jakou energetickou třídu splňuje.

Pro prodej domu mějte jasně stanovenou cenu, pod kterou určitě nechcete klesnout. Pokud se podaří najít kupce, tak určitě nepodceňujte smlouvu. Lepší je vždy konzultace s právníkem.

 

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz