Suchý vzduch v místnosti: Vyřešte tento problém domácím zvlhčovačem

suchý vzduch
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Suchý vzduch v místnosti může způsobovat řadu problémů v interiéru, pokud máte například dřevěný nábytek nebo podlahy. Stejně tak může suchý vzduch způsobovat i respirační problémy a suchý kašel, který je hodně nepříjemný.

Ke správnému měření vlhkosti v místnosti si můžete pořídit vlhkoměr. Ideální vlhkost v místnosti by se měla pohybovat okolo 45 až 60 %. V zimním období, kdy se hodně topí, však může vlhkost v místnosti spadnout až pod 20 %.

Zvlhčovače vzduchu

Vyřešit suchý vzduch v místnosti můžete několika způsoby. Tou nejjednodušší cestou je pořízení automatického zvlhčovače, který bude v určitém intervalu vypouštět páru, která bude zvlhčovat okolní vzduch.

Ty lepší stroje mají dokonce zabudovaný vlhkoměr, který vypouští páru přesně podle potřeby.

Domácí zvlhčovač vzduchu

Pokud chcete ušetřit finance a zvlhčit vzduch v místnosti pomocí domácího zvlhčovače, tak můžete použít jakoukoliv nádobu, kterou pověsíte na radiátor nejlépe tak, aby se její stěna dotýkala přímo radiátoru.

Do nádoby pak už stačí jen dolévat vodu. Díky teplu přebíraného z radiátoru se bude voda rychleji vypařovat a vzduch se bude přirozeně zvlhčovat.

Jak zvlhčit vzduch v létě?

Výše zmíněný trik za pomoci radiátoru pochopitelně nelze využít v létě. V létě se tedy budete muset rozhodnout pro jinou variantu zvlhčovače vzduchu.

Nejrychlejším způsobem, jak zvlhčit vzduch v místnosti po celý rok, je využít rozprašovač, který používáte běžně na zalévání rostlin. Vodu z rozprašovače můžete po určitém čase do vzduchu rozprašovat. Tím docílíte nejrychlejšího zvlhčení vzduchu v místnosti.

Další možností, kterou využijete i v létě, jsou květiny. Pokud budete mít květiny v květináči, které se zalévají do spodní misky, kde stojí voda, tak získáte další zdroj vlhkosti do okolního prostředí.

Přirozeným způsobem, jak nemít suchý vzduch v místnosti, je poté i sušení prádla na vašem sušáku přímo v místnosti.

Pozor na příliš vysokou vlhkost

Pro naše zdraví a dýchací cesty rozhodně není vhodná ani příliš vysoká vlhkost. Pokud bude vlhkost vzduchu v místnosti větší než 70 %, tak může dojít k problémům s dýcháním.

Stejně tak hrozí při vyšší vlhkosti vzduchu nebezpečí tvorby plísní, které nejsou pro naše zdraví, dům nebo byt vůbec dobré.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz