Solná jeskyně pomůže nahradit pobyt u moře. Stačí v ní pobýt 45 minut

solná jeskyně
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Lenošení u moře má nesporné výhody nejen na psychiku člověka, ale také na jeho zdraví. Když k moři nemůžete, nahradí vám ho solná jeskyně v tuzemsku. Stačí v ní pobýt 45 minut. Jak funguje solná jeskyně?

Místnost plná soli

V místnosti, jejíž stěny jsou obložené kamennou solí, můžete na principu suché inhalace vdechovat blahodárné mikročástice soli. A protože sůl obsahuje velmi často i další důležité minerály, jako je jód, hořčík, draslík, vápník nebo železo, vdechujete zároveň i je.

Vdechovaná sůl disponuje antibakteriálními účinky a dokáže nabídnout to, co by vám poskytl pobyt u moře. Udává se, že 45 minut v solné jeskyni nahradí dvoudenní lenošení na mořském pobřeží. Výhodou je, že do ní může jít prakticky každý – děti, dospělí, senioři i těhotné ženy.

K čemu je dobrá solná jeskyně?

Jakmile se položíte na lehátko do solné jeskyně a budete na něm odpočívat, začne sůl z okolí pozitivně působit na vaše tělo.

Pobyt v solné jeskyni může pomoci potlačit deprese, únavu a vyčerpanost. Pomáhá při problémech dolních a horních cest dýchacích, léčí také kožní nemoci, jako jsou ekzémy nebo lupénka. Vedle toho napomáhá k léčbě onemocnění trávicího traktu, poruše nervového systému či vysokého krevního tlaku. Dochází také k rychlejšímu spalování tuků a pomáhá se vytvářet lepší imunita.

Jak je patrné, pobyt v solné jeskyni působí nejen odpočinkově, ale má i široké pozitivní účinky na spoustu zdravotních problémů.

Kvalitní solná jeskyně

Solných jeskyní je po republice více než dost. Kvalitní solnou jeskyni poznáte podle toho, že nabízí kvalitní služby a dbá zejména o vlhkost vzduchu, jež by se měla pohybovat okolo 50 procent. Dále udržuje ideální teplotu uvnitř jeskyně, která je 21 až 23 stupňů Celsia.

Důležité je si také pohlídat, aby solná jeskyně měla odvětrávání, kdy se po každé návštěvě vymění vzduch za čerstvý. Obsluha by měla používat germicidní, případně UV lampu nebo antibakteriální tablety do klimatizace. Tímto totiž dochází ke zničení bakterií.

Relaxační pohodu pomůže zase navodit příjemná hudba, která by neměla u tohoto ozdravného procesu určitě chybět.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz