Jak posílit imunitu na podzim: Zvyšte přísun vitamínu C, selenu a zinku

jak posílit imunitu
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

S postupující koronavirovou pandemií se jistě spousta lidí ptá, jak posílit imunitu? Na podzim přibude také dalších respiračních onemocnění jako je například chřipka. Co by měl tedy člověk udělat pro to, aby jeho imunita nápor nemocí vydržela?

Omezte sladkosti

Základem posilování imunitního systému by měla být pestrá a zdravá strava. Ostatně ta je důležitá pro dobrou fyzickou kondici a celkové zdraví člověka.

Určitě je na místě se vyhnout zvýšené konzumaci cukru v podobě nejrůznějších cukrovinek. Zcela ho ze své stravy vyloučit nemusíte, ale není také nutné se každou chvíli krmit nějakou sladkou tyčinkou.

Ostatně i tento způsob stravování často přispívá k nadváze, což je rizikový faktor nejen u onemocnění covid-19. Lépe je tedy nahradit cukrovinky přísunem ovoce a zeleniny, které pomohou nabudit imunitní systém k lepší aktivitě.

Vitamíny a minerály

Dalším důležitým faktorem, jenž ovlivňuje stav imunitního systému, jsou minerály a vitamíny. Ty by rozhodně v jídelníčku chybět neměly.

Dodat je můžete buď pestrou stravou, nebo potravinovými doplňky. Pro imunitu jsou důležité zejména vitamíny C a A, dále minerály selen a zinek.

Zdrojem zinku jsou například dýňová a slunečnicová semínka, hovězí maso, játra, ryby, pivní kvasnice, sýry nebo neloupaná semena obilnin. Selen obsahují zejména para ořechy, otruby a luštěniny. Vitamíny C a A najdete v ovoci i zelenině.

Pro posílení imunity jsou dobrá i probiotika

Probiotika jsme zvyklí užívat, když nám lékař v případě onemocnění bakteriemi předepsal antibiotika. Ale probiotika se mohou užívat i jindy.

Jedná se o bakterie mléčného kvašení, jež příznivě ovlivňují stav střevní mikroflóry v tlustém střevě. A to patří k nejdůležitějším imunitním orgánům v lidském těle.

Aby mohlo tlusté střevo správně pracovat, probiotika potřebuje. Ta je možné dodávat formou potravinových doplňků, které si koupíme v lékárně. Nebo přírodní formou v podobě popíjení kefírů či pojídání zakysaných mléčných produktů.

Hlíva ústřičná a echinacea

Obranné reakce lidského organismu pomáhají podporovat také glukany. Jsou to aktivní polysacharidy a najdeme je například v hlívě ústřičné. Není proto vůbec od věci zařadit tuto houbu do našeho jídelníčku. Zároveň glukany působí i jako silné antioxidanty.

Příznivě na imunitní systém působí i třapatka nachová neboli echinacea. Obvykle je k dispozici jako čaj nebo v doplňcích potravy ve formě sirupů pro děti nebo pilulek.

Možností, jak posílit imunitu a vyhnout se koronaviru, chřipce či jinému virovému onemocnění, je tedy více. Stačí si vybrat.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz