Renovace dřevěného stolu pro kutily: Vdechněte stolu nový život

renovace stolu
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Bojíte se renovace dřevěného stolu, který máte doma už nějakou dobu? Pokud máte stůl z masivního dřeva, tak se jeho renovace bát nemusíte. Stůl může vypadat jako nový již během pár hodin. Pokud máte alespoň základní vybavení v dílně, tak bude renovace dřevěného stolu hračka.

Renovace dřevěného stolu krok za krokem

U renovace dřevěného stolu je nejdůležitější jeho počáteční stav a zdravé dřevo. Pokud nevidíte nikde žádnou hnilobu nebo napadení dřeva škůdcem či houbou, tak máte napůl vyhráno. Ale i v takovém případě se dá část dřeva vždy nahradit.

Pokud se rozhodnete pro nahrazení napadené nebo jinak špatné části stolu, tak je vždy potřeba si sehnat stejné dřevo, ze kterého je stůl vyroben. Nemusíte se bát, že by vyměněná část měla jinou barvu, pokud nepoužijete transparentní lak.

Jak renovovat dřevěný stůl?

Jako první je potřeba stůl kompletně zbavit starého nátěru a vyhladit případné nedostatky pomocí tmelu na dřevo. Pokud by se jednalo o větší díru nebo jinou prohlubeň, tak tmel aplikujte ve více vrstvách.

Po aplikaci tmelu na dřevo ošetřené místo přebruste pomocí brusného papíru. Ten můžete použít i k odstranění starého nátěru. Při broušení si dávejte velký pozor na probroušení prohlubní. Vždy je lepší použít držák na brusný papír nebo vibrační brusku, a to zvlášť u rovných částí stolu.

Jakmile budete mít stůl přebroušen a budou vyhlazeny všechny nedostatky, tak už nezbývá nic jiného, než si vybrat nový lak a celý stůl kvalitně přelakovat.

Jak opravit prasklé dřevo?

V případě, že u renovace dřevěného stolu narazíte na praskliny, tak je můžete vyhladit pomocí tmelu nebo pryskyřice na dřevo. Pryskyřice prasklé místo slepí mnohem lépe než tmel na dřevo.

Přečtěte si i samostatný článek o tom, jak sbírat pryskyřici.

Při lakování stolu je vždy lepší použít lak na dřevo, který nechá vyniknout přirozené struktuře dřeva. Pokud však chcete mít jednolitou plochu, tak můžete použít i barvu na dřevo, která udělá krásný jednolitý hladký povrch.

Pro nanášení laku můžete využít mořskou houbu nebo obyčejný štětec. Vždy je nutné první nátěr aplikovat po směru vláken dřeva. Mokrý povrch potom ještě jednou přetřete napříč a ještě jednou po vláknech tak, aby byl nános laku rovnoměrně rozetřen.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz