Jak se zbavit plísně v bytě: Jde to snadno i bez chemie

plísen v bytě
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Plíseň v bytě se může rozrůstat až do obřích rozměrů, pokud nezačnete tento problém brzo řešit. Plíseň se tvoří hlavně kvůli nadměrné vlhkosti, která by neměla přesáhnout 60 %. Pokud nevíte, jakou máte vlhkost v bytě, a máte problém s plísní, tak se rozhodně vyplatí pořídit si co nejrychleji vlhkoměr.

Plíseň v bytě může způsobit zdravotní problémy

Plíseň v bytě se může podílet na zdravotních problémů a potíží u osob, které mají často respirační potíže. Pokud je někdo z vaší domácnosti často nemocný z hlediska průdušek nebo dýchacích cest, tak rychle překontrolujte, jestli se vám někde doma netvoří plíseň.

Plíseň nemusí být vždy dobře viditelná, může se tvořit za nábytkem nebo skříní. Často se plíseň v domácnosti tvoří například za sedačkou, která je přímo naražena ke zdi. Při rozmisťování nábytku je vždy lepší nechat mezi nábytkem a zdí pár centimetrů místa.

Jak se zbavit plísně v bytě?

Pokud se rozhodnete plíseň v bytě radikálně odstranit, pomůže určitě roztok chlornanu sodného, který na postižené místo v bytě přímo aplikujete. Stačí jen malá dávka po celé ploše plísně a ta začne rychle mizet. Prostor, kde použijete chlornan sodný, nechte pořádně vyvětrat.

Možností, jak odstranit plíseň bez chemie, je příprava roztoku vody a octu, který promícháte v poměru 80 % octa a 20 % vody. Rozprašovačem aplikujete tento roztok na postižené plesnivé místo.

Plíseň můžete odstranit i mechanicky hadříkem, který namočíte do octu.

Dlouhodobé odstranění plísně

Odstraněním plísně v bytě pomocí hadříku, chlornanu sodného nebo octa si pomůžete jen krátkodobě. Problém je potřeba řešit z dlouhodobého hlediska snížením vlhkosti v bytě, a to jak z vaření, tak sušení prádla. I z každého z nás jde velká vlhkost, a to například v noci, kdy spíme.

Vlhkost můžete snížit pomocí kvalitních lapačů vlhkosti, které koupíte za pár korun. Při výběru lapače vlhkosti se musíte vždy dívat na objem místnosti, kterou má lapač pokrýt. Podle toho zvolíte jeho velikost.

Dalším způsobem, jak snížit vlhkost v bytě, může být přenastavení oken na mikro ventilaci, což také výrazně sníží vlhkost vzduchu.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz