Pravidelná péče o chrup je důležitá: Jak najít dobrého zubaře

zubar
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Víte, jak najít dobrého zubaře? Aby vám vaše zuby dobře sloužily do vysokého věku a byly prosté zubního kazu, je třeba chodit pravidelně na preventivní prohlídky k zubnímu lékaři. Bohužel česká populace své zuby celkem zanedbává. Na vině je ovšem i nedostatek zubních lékařů, a tím dostupnost stomatologické péče.

Zuby není radno zanedbávat

Zdravotní pojišťovny hradí preventivní prohlídky u zubního lékaře dvakrát ročně. Je to minimum, co byste měli splnit, aby vaše zuby byly zdravé. Je však smutnou pravdou, že většina Čechů prevenci podceňuje. K zubaři se Češi vydají mnohdy až tehdy, kdy se u nich objeví zdravotní potíže.

Faktem však je, že počet zubařů v České republice je nedostatečný a spousta lidí tak zůstává bez svého stálého ošetřujícího zubaře i nedobrovolně.

Najít nového zubaře bývá mnohdy nad lidské síly. I když obvoláte spoustu zubních ambulancí ve svém blízkém i vzdálenějším okolím, ve většině budete se svou žádostí o registraci odmítnuti. Zubaři mají prostě plný stav.

Zubař se hledá těžko

Na webových stránkách České stomatologické komory je k dispozici seznam zubních lékařů. Z něho lze vyfiltrovat podle místa a smluvní pojišťovny ty, kteří nové pacienty přibírají.

Vypadá to slibně, ale často se setkáte s tím, že v daném okrese se nenajde jediný stomatolog, jenž by registroval nové pacienty.

Pokud se vyskytne akutní zdravotní problém se zuby, je tak člověk odkázaný pouze na stomatologickou pohotovostní službu, která však bývá k dispozici zpravidla jen o víkendech a také ve svátky.

Oslovte svou zdravotní pojišťovnu

Jak si tedy najít svého zubaře? Se žádostí o nalezení volného zubaře, který ještě nemá naplněnou kapacitu pacientů, je možné se obrátit na svou zdravotní pojišťovnu.

Podle nařízení vlády České republiky o místní a časové dostupnosti zdravotních služeb musí být zubní ambulance dostupná v dojezdové době do třiceti pěti minut. Může se tak snadno stát, že ke svému zubnímu lékaři budete jezdit do jiného města, nebo dokonce okresu.

Nicméně ani případně větší dojezdová vzdálenost by vás neměla odradit, protože mít dobrého zubaře je základ pro kvalitní péči o váš chrup. Dobrý zubař, který vám provádí pravidelně preventivní prohlídku, vám navíc ušetří spoustu peněz, které je třeba vynaložit při opravě již opravdu zkažených zubů.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz