První tuhá strava pro děti: Jak ji připravit z domácích surovin

tuhá strava pro děti
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Tuhá strava pro děti je velmi důležitá pro správný vývoj žvýkacích schopností, ale také pro správný rozvoj řeči dítěte. Většinou se u dětí přechází na tuhou stravu v 6 měsících věku dítěte. Ve většině případů si dítě výběr stravy určí samo, protože rychle poznáte, co bude chtít jíst a co zase ne.

Tuhá strava ze sladkých surovin

Tuhá strava pro děti se dá připravit jak sladká, tak i slaná. Sladká strava se může připravit z domácích surovin, které rostou na zahrádce. Můžete tam zařadit například mrkvičku, jablko, hrušku, banány, meruňky nebo jahody.

Nejlepší je jistě připravovat tuhou stravu čerstvou, ale pokud si ji chcete připravit předem, tak máte možnost připravit přesnídávky, které si zavaříte. Pokud se rozhodnete přesnídávku doslazovat, že by se zdála málo sladká, tak je vždy lepší použít přírodní sladidlo, kterým je například med.

Přesnídávky pro dítě si připravte do skleniček o objemu v rozmezí 100 – 150 ml.

Slaná tuhá strava by měla být vždy čerstvá

Slaná tuhá strava by rozhodně neměla být příliš slaná. Rozhodně se první jídla pro děti nesnažte kořenit ani přisolit pomocí soli. Slanou tuhou stravou pro děti je myšleno například rozmačkání vařených brambor nebo květáku na mozeček.

Vždy se držte hlavně zeleniny, kterou uvaříte ve vodě a rozmixujete nebo rozmačkáte vidličkou. Čím lépe připravenou stravu rozmixujete, tak tím lépe se bude dítěti trávit.

Rozhodně se u prvních jídel vyvarujte jídlům, která mohou dítě nadýmat. Například zelí není pro děti vůbec vhodné.

Snažte se přijít na to, co má dítě rádo

Ze začátku si dítě a jeho trávící systém musí hlavně zvyknout na novou stravu, a proto je vhodné mu ze začátku začít dávat tuhou stravu jen výjimečně a později jednou denně.

Jak již bylo v článku zmíněno, tak jídla ze začátku nijak nekořeňte a rozhodně nesolte. Vyvarujte se také zbytečnému cukru, pokud to není nutné. V případě, že se rozhodnete začít s masem, tak se doporučuje maso jen vařit ve vodě.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz