Jak poznat jedlé holubinky: Naučte se je rozeznat od těch nejedlých

jedlé holubinky
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Jedlé holubinky představují v přírodě snadno dostupné houby, protože je ne každý sbírá, takže máte mnohem větší šanci je v lese najít. Jestliže nemáte jistotu, že se opravdu jedná o některou houbu z holubinek, tak postačí rýpnout do třeně plodnice. Pokud vyrýpnete celistvý kousek dužniny s hladkými okraji, které se nebudou třepit, stejně jako je tomu například u jablka, tak máte jistotu, že se jedná o holubinky.

Holubinky a jejich využití

Jedlé holubinky mají oproti jiné houbě úplně jinou konzistenci, chuť i vůni. Díky tomu se mohou stát mezi ostatními houbami velice příjemným zpestřením, například pokud z nich uděláte smaženici.

Některé holubinky mohou být svým složením zdraví prospěšné, jiné zase škodlivé. Vždy se musíte pořádně soustředit a v lese brát do svého houbařského košíku jen jedlé holubinky. Ty ostatní tam raději nechte.

Jak poznat jedlé holubinky?

Jestliže nevíte, které holubinky jsou jedlé, máme pro vás několik druhů jedlých holubinek podle jejich poznávacích znaků.

Holubinka namodralá

Holubinka namodralá roste hojně ve všech typech lesů. Jejím hlavním určovacím znakem, který ji odlišuje od ostatních druhů holubinek, jsou nevylamující se, mastné „špekové“ lupeny, které jsou pevně přirostlé k okraji klobouku.

Jestli jsou lupeny nevylamující se, poznáte pomocí prstu, kterým přes ně silně přejedete. K jídlu se dobře hodí jako čerstvá i sušená.

Holubinka mandlová

Mezi další jedlé holubinky patří holubinka mandlová, kterou většinou poznáte pomocí oka, protože její klobouk je široký 4 – 12 centimetrů, který je vmáčklý narůžovělé barvy nebo také kalně masově červené až hnědé.

Na spodní straně holubinka mandlové poté najdete bílé lupeny.

Holubinka nazelenalá

Další jedlá holubinka je holubinka nazelenalá, kterou houbaři řadí mezi jednu z nejchutnějších hub v našich lesích.

Poznáte ji podle měděnkově zelené barvy kloboučku, který je v dospělosti rozpraskaný do drobných políček. Díky tomuto znaku patří mezi jednu z nejlépe poznatelných hub.

Které holubinky nesbírat?

Mezi holubinky, které je lepší nesbírat a nechat je tam, kde jsou, patří holubinka vrhavka a holubinka jízlivá.

Holubinka vrhavka patří mezi nejznámější jedovaté houby. Při jejím požití hrozí velice silné žaludeční problémy, které většinou trvají okolo půl dne. Poznáte ji podle kloboučku, který je lesklý, živě červený, třešňový, krvavý až karmínový. Zrádné je to, že na oko vypadá tato houba opravdu velice dobře.

Holubinka jízlivá je úplně nepoživatelná houba s plochým špinavě červeným až fialovým kloboukem – ve středu někdy tmavším, téměř černým. Roste nejvíce ve vlhké půdě pod borovicemi. Její chuť je silně palčivá, a tak je v kuchyni zcela bez využití.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz