Prošlý opalovací krém vás neochrání. Raději ho vyhoďte

prošlý opalovací krém
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Prošlý opalovací krém, který najdete po loňském zásobení na dovolenou, raději rovnu vyhoďte, protože vás neochrání a naopak může způsobit jiné potíže. Ze stejného důvodu nekupujte ani prošlé opalovací krémy někde ve výprodeji za výhodnou cenu.

Již při nákupu v obchodě se snažte vybírat takový krém, který vydrží ještě dlouhou dobu. Pokud se rozhodnete prošlý krém na opalování používat, vystavujete se vážným rizikům.

Rizika prošlého krému na opalování

U kosmetiky je to velice podobné jako u potravin. Na každé kosmetice najdete hned dva údaje, datum trvanlivosti a datum použitelnosti. Pokud se rozhodnete použít prošlý opalovací krém, který je již výrazně po datu trvanlivosti, tak riskujete hned dvě věci.

Při použití takového krému nebudete chráněni před sluncem, tak jak by měl opalovací krém fungovat, takže se můžete z výletu nebo od vody vrátit pěkně spálení, ale co hlavně riskujete, jsou kožní vyrážky, které může takový opalovací krém způsobit.

Nemyslete si, že je kosmetika použitelná vždy, a že se jí nemůže nic stát. Na kosmetice nepoznáte, že je zkažená, tak jak je tomu u potravin, kdy nám může ihned napovědět barva nebo jejich zápach. Proto raději prošlou kosmetiku ihned vyhazujte a nesnažte se ji používat.

Prošlý opalovací krém má nižší ochranný faktor

U prošlých opalovacích krémů klesá v průběhu času ochranný faktor. Přesně hodnoty však bohužel není možné zjistit.

Ale pokud byste si například minulý rok koupili krém s ochranným faktorem čísla 50 a tomu vypršelo datum použitelnosti na podzim, tak v létě následujícího roku by se ochranný faktor pohyboval pravděpodobně okolo hodnoty 30.

Ani s touto hodnotou však nelze s jistotou počítat, protože ochranný faktor u prošlých krému klesá neustále, a proto používání prošlých krému nedoporučujeme.

Rozdíl mezi datem trvanlivosti a datem použitelnosti

Datum trvanlivosti většinou všichni známe z potravin. Často bývá označeno i jako datum expirace. Je to datum, které označuje přesný měsíc, po kterém by se prošlý opalovací krém neměl používat. Pokud se podíváme na datum použitelnosti, tak to značí, jak dlouho se může opalovací krém používat po jeho otevření.

Doba použitelnosti u opalovacího krému se většinou pohybuje okolo 6 až 12 měsíců, kdy můžete opalovací krém bez problému používat.

U každého výrobku je to ale jiné, pokud si zvolíte pro používání bio opalovací krém, tak tam je většinou doba trvanlivosti i použitelnosti daleko kratší, než je tomu u klasických opalovacích krémů.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz