Příznaky rakoviny plic byste neměli podceňovat. Je potřeba je rozpoznat včas

příznaky rakoviny plic
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Příznaky rakoviny plic nemusíte ze začátku vůbec poznat. Rakovina plic patří k jedné z nejzákeřnějších nemocí, kterou ročně onemocní statisíce lidí na celém světě. Spousta pacientů své příznaky dlouho přehlíží a k doktorovi dojdou většinou, když už je na léčbu pozdě. Potom už většina z nich nebojuje o vyléčení, ale jen o prodloužení života.

Rakovinu plic většinou lékaři odhalí v souvislosti s jiným onemocněním, ale jsou tu určité příznaky, podle kterých ji je možné rozpoznat dříve.

Jaké jsou příznaky rakoviny plic?

Příznaky rakoviny plic se mohou projevovat u každého úplně jinak. Většinou to může být špatné dýchání, kdy se například nadměrně zadýcháváte při chůzi do schodů nebo i při běžné chůzi.

Dalším projevem může být dušnost. I častý chrapot dýchacích cest se může později projevit jako jeden z příznaků rakoviny plic. Pozor si dávejte rovněž na problémy s polykáním.

Problémem mnoha lidí je, že si takové zdravotní komplikace většinou nedokážou spojit s možností rakoviny plic, přisuzují ho úplně jinému onemocnění a svou návštěvu odborného lékaře tak oddalují.

Některé příznaky jsou snadno přehlédnutelné

Mezi méně nápadné příznaky tohoto onemocnění patří i velká únava celého těla, například časté bolesti svalů i bez větší fyzické zátěže. Také to může být celková slabost těla, kdy nemůžete normálně vykonávat jinak běžné aktivity.

Bolesti na hrudi si můžete spojovat s větší fyzickou aktivitou, ale i tento příznak může souviset s rakovinou plic. Obecně platí, že pokud máte jakékoliv podezření, tak rychle vyhledejte lékařskou pomoc.

Rakovina plic a vyšetření

Jako jeden z nejznámějších příznaků rakoviny plic je častá tvorba zánětů. Pokud v poslední době máte často problém se záněty plic, tak rozhodně poproste doktora o vyšetření na rakovinu plic, která se většinou dělá rentgenem plic.

Stejně jako u jiného nádorového onemocnění, tak i když odhalíte příznaky, tak je nejdůležitější čas, a tedy rychlost zahájení léčby. Nebojte se proto chodit na pravidelné vyšetření, nejen na rakovinu plic.

Není pravdou, že by rakovina postihovala jen starší ročníky, rakovinou plic může onemocnět klidně i mladý sportovec.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz