Příznaky nádoru mozku rozhodně nepodceňujte. Raději je řešte včas

nador mozku
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Příznaky nádoru mozku mohou být dlouhou dobu nerozeznatelné nebo zaměnitelné s jiným problémem, proto takovému stavu i těmto příznakům vždy věnujte dostatečnou pozornost, kterou si rozhodně zaslouží. Jako u každého nádorového onemocnění platí, že čím dříve léčba začne, tak tím je větší šance na její zdárný úspěch.

Nejčastější příznaky nádoru mozku

Příznaky nádoru mozku o sobě často dávají vědět poruchou mozku, proto nejčastějším symptomem může být epileptický záchvat, který můžete prodělat. Dále se může jednat i o jiné poruchy těla, například o nemožnost ovladatelnosti končetin.

Vždy záleží, kde je ložisko nádoru v mozku uloženo a kterou část utlačuje. Můžete například přijít o možnost mluvit nebo ztrácet rovnováhu za chůze.

Pokud máte některé z těchto příznaků, tak je rozhodně lepší vyhledat lékařskou pomoc, a to i kdyby se mělo jednat o planý poplach.

Dá se tento typ nádoru léčit?

I v případě, že na sobě sledujete příznaky nádoru mozku, tak ještě nepropadejte panice. Nic není ztraceno, protože naše moderní medicína si dokáže poradit i s tímto problémem. Jak bylo psáno na začátku, tak vždy záleží, jak rychle se s léčbou začne.

Podle rozsahu nádoru potom lékaři volí z několika způsobů léčebných postupů. V případě diagnózy nádoru mozku vás může čekat operace, chemoterapie nebo ozařování v protonovém centru.

Další příznaky nádoru mozku

Z důvodu nárůstu nádoru v hlavě může vznikat syndrom nitrolební hypertenze. Pod tímto termínem si můžete představit větší přetlak v hlavě. Tento tlak se potom projevuje nesnesitelnou bolestí hlavy, zvracením nebo poruchami zraku a dalšími příznaky.

To, jestli se jedná opravdu o nádor na mozku, většinou spolehlivě dokáže určit magnetická rezonance, ale většina pacientů poprvé zamíří na CT vyšetření, které je daleko dostupnější. A až v dalších pochybnostech teprve míří na vyšetření na magnetické rezonanci.

Dnešní věda už je opravdu hodně daleko a ještě před operací mozku dokážou lékaři přesně zmapovat, kde se nádor nachází. Nádor se mapuje proto, aby nedošlo k porušení jiné důležité části mozku a léčba dopadla co nejlépe.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz