Cviky proti křečovým žilám. Jsou jednoduché a pomohou

krecove zily
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Cviky proti křečovým žilám jsou jednoduchým způsobem, jak můžete zabránit nepříjemnému žilnímu zánětu a následnému vzniku křečových žil. Pokud máte často pocit těžkých nohou či noční křeče, tak právě vás může ohrožovat pozdější problém tvorby křečových žil.

Křečové žíly jsou vlastně rozšířené podkožní a kožní žíly, které se nejčastěji vyskytují na nohou. Tvoří se v důsledku zpětného toku krve nedomykavými žilními chlopněmi.

Cviky proti křečovým žilám můžete provádět kdekoliv

Pokud máte problém s křečovými žilami, výrazně vám pomůže cvičení. Cviky proti křečovým žilám můžete provádět například v práci nebo i na zastávce, když čekáte dlouho na autobus.

Vhodných cviků na křečové žíly je hned několik a nic k nim nepotřebujete. Jde v podstatě jen o správné rozpohybování svalů.

Jednoduchý cvik, který si můžete ihned vyzkoušet, je kolébka na chodidlech. Pravidelně budete stoupat na špičky, ze kterých se zhoupnete zpět na paty. Takto to provádíte pořád dokola. Rozpohybujete tím svalovou pumpu v lýtku.

Cvičit můžete, i když sedíte

Cvičit se dá i při sedavém zaměstnání. Pokud budete cvičit jak ve stoje, tak i v sedě, dokážete cvičit opravdu pravidelně. Pravidelným prováděním cviků zvýšíte efektivitu cvičení a tím pádem i své výsledky.

U cvičení v sedě jde vlastně o podobný postup, jako tomu bylo u kolébky. Dejte svoje chodidla na paty, a potom budete přecházet přes celé chodidlo na špičky.

Další cvik proti křečovým žilám je také jednoduchý. Položte celé své chodidlo k zemi a suňte ho vpřed až na špičky. Protáhnete takto celou nohu. Důležité je sunutí chodidla po zemi do té fáze, kam až to půjde.

Dalším ze cviků, které můžete provádět, když sedíte, je časté kroucení kotníku, které také zapříčiní pohyb všech důležitých svalů.

Co ještě pomáhá proti křečovým žilám?

Nejsou to jen cviky, které proti křečovým žilám pomáhají. Proti křečovým žilám můžete bojovat také častým zvedáním nohou nahoru, nošením správné pohodlné obuvi, ale také volného oblečení.

Používat můžete i kompresní pomůcky – vybrat si můžete punčocháče, podkolenky, stehenní nebo polo stehenní punčochy. Pokud půjdete s tímto problémem na operaci, tak je potřeba s prevencí pokračovat i po operaci.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz