Před testem na těhotenskou cukrovku je nutné dodržet určitá pravidla

test na tehotenskou cukrovku
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Téměř každá nastávající maminka absolvuje během těhotenství test na těhotenskou cukrovku neboli orální glukózový toleranční test. Provádí se mezi 24. a 28. týdnem těhotenství, pokud nenastanou vážné důvody k provedení testu dříve.

Co je těhotenská cukrovka a proč je nebezpečná?

Těhotenská cukrovka neboli gestační diabetes je dočasná porucha metabolismu cukrů a potrápí přibližně 3 % všech těhotných žen. Příčinou této nemoci je placenta, která vytváří hormony, které snižují účinnost inzulinu.

Větší sklony k těhotenské cukrovce mají obézní ženy a starší ženy. Je potřeba dávat větší pozor i v případech, kdy těhotná v předchozím těhotenství trpěla cukrovkou nebo porodila miminko s váhou vyšší než 4 kilogramy.

Pokud je těhotenská cukrovka neléčená, může mít miminko nejen vyšší porodní váhu, ale také může později ve svém životě trpět na poruchy soustředění nebo být obézní. V nejhorším případě může dojít až k odumření plodu v děloze a z tohoto důvodu by neměla být těhotenská cukrovka brána na lehkou váhu.

Jak test probíhá?

Tento test probíhá tak, že vám lékařský personál v první řadě odebere krev. Na základě tohoto odběru se zjistí, zda můžete v testu pokračovat. Poté budete muset vypít sladký nápoj, většinou se jedná o přibližně půl litru glukózy rozpuštěné ve vodě. Tento nápoj je nutné vypít během 5 minut.

Po vypití nápoje budete čekat přibližně 60 minut. Po 60 minutách přichází na řadu druhý odběr krve. Poté budete opět čekat přibližně další hodinu. Potom vás čeká závěrečný odběr krve a můžete jít domů.

Celý test na těhotenskou cukrovku tedy trvá přibližně dvě a půl hodiny. Během testu není dovoleno jíst ani pít a je nutné setrvat v klidu. S procházkou tedy určitě nepočítejte.

Jak se na na test připravit?

Den před testem je nutné dodržovat určitá pravidla, aby měl test vypovídací hodnotu. Tento předcházející den musí být pro vás typický. Nedržte tedy dietu, ale ani se sladkým to zase nepřehánějte.

Test probíhá nalačno a tedy přibližně 10 až 14 hodin před testem nesmíte nic jíst. Pít můžete pouze čistou vodu. Den před testem byste také neměla mít velkou fyzickou zátěž, tudíž nesportujte. Také nechoďte na tento test po noční směně.

Pokud tato pravidla porušíte, může vám test vyjít falešně negativní, což jistě není dobré. Dobrou zprávou je, že těhotenská cukrovka je dočasná. Po porodu tedy většinou vymizí.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz