Hortenzie vyžaduje polostín, dostatek vláhy a půdu bez vápníku

hortenzie
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Hortenzie patří k okrasám našich zahrad. Jejich výrazné a plné květy jsou totiž nepřehlédnutelné. Lze je úspěšně pěstovat na záhonech stejně jako v květináči na terase, kde vytvoří příjemné zákoutí. Právem jsou jedny z nejoblíbenějších rostlin.

Pochází z Asie a Ameriky

Domovem hortenzie je Asie, rozšířená je ale také v Americe. V Evropě není žádný ze 73 druhů původní. Tyto keře a polokeře mohou být opadavé nebo stálezelené, rostou vzpřímeně i se šplhají. Vytvářejí bohaté květenství nejčastěji v růžové nebo fialové barvě.

K dostání jsou však i kultivary s nazelenalými květy. Výhodou je, že květenství můžeme usušit a vytvořit tak suchou vazbu, která zútulní váš domov.

Je třeba vybrat vhodné stanoviště

U hortenzie platí, že množství světla má vliv na zbarvení listenů. Může se vám lehce stát, že si koupíte rostlinu s růžovými květy, která bude ve stínu – její květenství vybledne. Ale ani přímé slunce není to pravé ořechové. Ideálním místem pro pěstování hortenzií bude takové, kde budou chráněné před přímým slunečním úpalem, klidně to může být i polostín.

Tyto trvalky jsou poměrně choulostivé na průvan, měly by být proto zasazené pokud možno nedaleko zdi domu nebo zděného oplocení.

Optimální bude kyselá půda s dostatkem vláhy

Ještě před tím, než rostlinu do půdy zasadíte, je nutné ji pořádně zrýt a dodat chlévskou mrvu. Pokud ji nemáte k dispozici, lze ji účinně nahradit zralým kompostem s rašelinou.

Zemina pro hortenzie by měla být kyselá a bez vápníku, který rostliny nemají rády. Hortenzie vyžadují dostatek vody, ale pozor na přemokření.

Hnojení a řez hortenzií

Na jaře dopřejeme rostlinám kombinovaná hnojiva, jež neobsahují vápník. Dokonce lze v zahrádkářských potřebách zakoupit hnojivo určené přímo pro hortenzie. Ideální hnojení je zálivkou na jaře, v létě a pak až na konci září.

Polovina května až polovina června je vhodným obdobím pro řez hortenzií. Jednotlivé výhony zkrátíme za 3. až 4. pupenem. Toto je důležité dodržet, květní pupeny se totiž zakládají v předchozí sezoně. Nutné je také vyřezat suché výhony.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz