Praskliny ve dřevě? Naučte se jim snadno předejít

praskliny ve dreve
Zdroj: Pixabay
Autor: Magdaléna Poláčková

Praskliny ve stavebním dřevě jsou jednou z komplikací, která vzniká například u dřevostaveb, ale i při jiné stavební práci s tímto materiálem. Dřevo, jakožto čistý přírodní materiál, začne poměrně brzy praskat. Je třeba dodržovat základní postupy, jak tedy prasklinám ve dřevě předejít?

Praskliny ve dřevě

Když jdete pracovat se dřevem, mějte vždy na paměti, že je při práci s tímto materiálem vždy poměrně velké riziko vzniku prasklin.

Dřevo podléhá vysoušení a smršťování, které s sebou přináší vznik přirozených defektů. Existují ale rychlá a jednoduchá řešení, díky kterým předejdete spoustě nechtěných prasklin.

Dodržujte stavební technologii

Klíčový aspekt tkví v používání spojovacího materiálu, jako jsou například velké dřevěné kolíky.

S jejich pomocí můžete předejít vzniku prasklin, odchylek a také regulovat výšku a vzdálenost mezi jednotlivými přepážkami.

Volte raději delší trámy – do 6 metrů. V případě lepených nosníků – až 13 metrů.

Pozor také na to, že tloušťka desek, která je nezbytná pro ochranu stavby před mechanickými a tepelnými vlivy vnějšího prostředí, se musí rovnat tloušťce stěn domu.

Použijte techniku ​​kompenzačního řezu

Abyste ulevili přílišnému zatížení dřeva, které zvyšuje pravděpodobnost štěpení, udělejte v něm kompenzační drážky. Udělejte řez podél celé axiální plochy.

Vezměte na vědomí, že pokud vytvoříte drážky podél horního okraje, pak pokud se náhle vytvoří trhliny, tak směrem nahoru, kde skryjí řezy dalšího dřevěného bloku.

To vám zajistí doplňkovou ochranu před vlhkostí a teplotními skoky.

Okenní rámy

Taková jednoduchá konstrukce jako je okenní rám zabraňuje posuvu kulatých trámů a smršťuje okenní otvor ve svislé poloze.

Díky rámu se snižuje pravděpodobnost posunu kulatých trámů a tím pádem i riziko vzniku prasklin.

Praskliny ve stavebním dřevu eliminuje zima

Zimní a severské dřevo je mnohem pevnější a tvrdší, protože má vyšší hustotu, aby ustálo velké teplotní rozdíly.

Také neobsahuje nadměrnou vlhkost, protože v chladném zimním období se pohyb šťávy podél kmene zastaví a strom zdánlivě uschne.

Severské druhy stromů navíc mají užší letokruhy než jižní druhy, což je důvod, proč je severské dřevo pevnější.

Dávejte pozor na lepené lamelové dřevo, které je známé jedním z nejnižších smrštění, ale nezapomeňte, že takový materiál snadno nasává vlhkost, takže hmoždinky jsou zde nepostradatelné.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz