Jak vyčistit vanu, aby byla zase zářivě bílá. Jde to i bez chemie

vana
Zdroj: Pixabay
Autor: Adam Hlavatý

Máte rádi běloskvoucí vanu, která jasně září čistotou a leskem, ale tu vaši hyzdí akorát vrstva vodního kamene kolem odtokového otvoru či jiné nevzhledné skvrny? Než se uchýlíte k drastickému drhnutí vany za pomoci agresivních čisticích prostředků z drogerie, zkuste šetrnější metody. Máme pro vás několik užitečných tipů, jak vyčistit vanu i bez chemie.

Zašlá vana

Vana do koupelny vnáší pocit luxusu a pohodlí. A nejen to, je ideální také pro relaxaci, oblíbené koupání dětí, namáčení prádla a další činnosti. Každá mince má však dvě strany, a my proto musíme počítat se zvýšenými nároky na údržbu vany.

Protože vanu využíváme dennodenně, je pochopitelné, že se na jejím povrchu postupně usazuje vodní kámen, mastnota, stopy od mýdla a v neposlední řadě veškeré nečistoty, které ze sebe smýváme. Objevit se může také rez nebo nevítaná plíseň.

Z těchto důvodů rozhodně nestačí úklid jednou za čas. Údržbě je třeba věnovat se pravidelně – po každém použití vanu opláchněte a pečlivý úklid provádějte přibližně jednou týdně. Pozornost byste měli věnovat také spárám a dlaždicím v okolí vany.

Jak vyčistit vanu?

Existuje obrovské množství chemických čisticích prostředků, s jejichž pomocí můžete vaší vaně navrátit čistotu a lesk.

Proč ale utrácet peníze, když si můžete vystačit jen s tím, co máte doma v komoře? Tyto úspornější varianty ocení nejen vaše peněženka, ale také příroda Pojďme se tedy společně podívat, jak vyčistit vanu i bez chemie.

Čištění vany octem

S usazeným vodním kamenem, nečistotami i zápachem si snadno poradí ocet. Působí dezinfekčně a proto nemusíte mít strach, že byste se nezbavili také neviditelných bakterií.

V poměru 1:1 si poté smíchejte horký ocet s vodou a aplikujte na celý povrch vany. Jemně vyčistěte houbou a nechte zhruba takových 20 minut působit. Samozřejmostí je následně důkladné opláchnutí vodou.

Postupovat můžete i jinak. Vanu napusťte horkou vodou a následně ji doplňte 3 litry octa. Pro lepší efekt můžete přidat také 4 lžíce jedlé sody. Po 3-4 hodinách vodu vypusťte a vanu vytřete houbou namočenou do roztoku vody a obyčejného saponátu, který nakonec spláchnete vlažnou vodou.

Čištění jedlou sodou a octem

Jedlá soda účinkuje výborně nejen v kombinaci s octem. Ve dvou s kyselinou citrónovou dokáže přímo zázraky. Stačí, když smícháte tři polévkové lžíce sody s teplou vodou tak, aby vám vznikla hustší kašička. Tuto pastu rovnoměrně naneste na celou vanu, kterou jste předtím mírně navlhčili vodou.

Následně z jedné polévkové lžíce kyseliny citrónové a několika kapek teplé vody vytvořte roztok, do kterého budete průběžně namáčet houbu, kterou vyčistíte celou vanu. V důsledku reakce jedlé sody a kyseliny citrónové odstraníte z povrchu vany zašlou špínu i vodní kámen. Na závěr vanu důkladně omyjte teplou vodou.

Parní čistič

Pokud se chcete obejít bez jakýchkoli chemických i domácích přípravků, máme pro vás tip na závěr. Vezměte si na pomoc parní čistič.

Horká pára totiž dokáže vyčistit i velmi zašlé povrchy vany, navíc působí i dezinfekčně. Bude to chtít jen trošku trpělivosti, protože boj s nečistotami je v tomto případě trošku zdlouhavější.

Voňavá a čistá vana

Nesmíme zapomenout ani na hrubozrnnou sůl. K jejímu rozetření po povrchu vany můžete využít buď houbičku na nádobí nebo také rozpůlený citron či grep. Krouživými pohyby vanu vyčistíte během chvilky, citrusy navíc koupelnu příjemně provoní.

Rádi byste v koupelně cítili váš oblíbený esenciální olej? Potom lze použít i ten a smíchat ho s již zmíněnou jedlou sodou. Potom už vám nic nebude bránit v relaxaci v čisté vaně.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz