Jak využít starou vanu. Nápady k využití staré vany na zahradě i uvnitř

vana na zahrade
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Starou vanu nemusíte hned vyhazovat, protože i stará vana může najít své další využití na zahradě nebo v domácnosti. Pokud máte trochu nadšení a nářadí, tak si ji můžete předělat na spoustu způsobů. Pojďme se podívat na několik nápadů, jak využít starou vanu.

Využití staré vany na zahradě

Starou vanu můžete umístit na zahradě a používat ji jako nádobu na vodu, do které budete zachytávat dešťovou vodu. Buď ji postavíte jen tak nad zem, nebo ji můžete zakopat pod zem a nechat trčet jen její okraje. Ideální v tomto případě však je její okraj podložit dlažebními kostkami, aby úroveň vany byla minimálně 10 centimetrů nad terénem.

Stará vana najde využití i jako letní bazének pro děti. Pokud ji schováte kdekoliv dnem nahoru, tak by měla uvnitř vždy zůstat čistá. Až přijde to pravé parné léto, stačí ji jednoduše otočit, vyrovnat a napustit vodou. Bazének pro děti je tak během chvilky nachystaný. Stejně tak i pro tyto účely můžete vanu zakopat pod zem a nechat trčet jen její okraje.

Upozornění: V případě, že vanu zakopete po okraj, byste neměli zapomínat ani na další obyvatele našich zahrad a zabezpečit vanu tak, aby se z ní nestala smrtící past pro mnohé živočichy, jako jsou ježci, plazy či ptáci.

Aby měl živočich spadnuvší do vany možnost dostat se ven, je vhodné ji doplnit o plovák (prkénko opřené na jednom konci o hranu vany, na druhém konci na plováku). Účinným opatřením může být i pruh pletiva uložený z hrany vany na dno tak, aby vytvořilo jakýsi žebřík pro únik z vany.

Stará vana v domácnosti

Velmi dobře se dá stará vana použít i jako stylový doplněk v interiéru, kdy si z ní vyrobíte sedací soupravu. Tady už však budete potřebovat trochu více zkušeností a hlavně vybavení.

Vanu rozříznete v půlce a zabrousíte všechny ostré hrany. Rozříznout ji můžete podélně nebo na poloviny. Díky tvaru vany vám vlastně vznikne tvar křesla nebo sedací soupravy, kterou bude stačit vypodložit matrací, tedy její sedací část, a máte hotovo.

Výsledný tvar můžete následně natřít nebo nechat její povrch jak je, pokud není nějak poničený.

Vana se dá použít i jako multifunkční nádoba

Starou vanu můžete použít i jako nádobu na uskladnění sypkého materiálu, jako je třeba písek, kamení nebo zemina. Musíte však počítat s tím, že při tomto využití si nadobro poničíte povrchovou úpravu vany.

Je potřeba nezapomenout, že se dá stará vana použít i jako nádoba pro zahradní jezírko, kdy vlastně získáte zatěsněnou nádobu a bude ji stačit jen dobře zakomponovat do zahrady.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz