Postavte si sklep svépomocí. Zvládne to každý kutil

sklep svepomoci
Zdroj: Pixabay
Autor: Magdaléna Poláčková

Postavit sklep svépomocí obnáší jisté nástrahy, ale není to zas tak složité, jak by se na první pohled zdálo. Podíváme se na postup stavby sklepa, který vám dobře poslouží k uchování úrody, domácích konzerv, vína nebo věcí, které se už nevešly do domu.

Stavba sklepa svépomocí

Nejprve si promyslete místo, kde budete chtít sklep postavit. Kromě dobrého projektu a výběru kvalitních materiálů je potřeba stanovit si také vytvoření praktických aspektů, jako je odolnost proti vlhkosti, hydroizolace, ventilace a osvětlení místnosti.

Tradiční sklep se staví podle tradičního schématu. Nejdříve je potřeba vykopat hlubokou základovou jámu, která musí být větší než vzrůst člověka – ideálně 2,5 metru, ve kterých je započítaný i prostor pro základy.

Po vybagrování jámy je třeba postavit samotné základy. Může to být vrstva drceného kamene, rozbité cihly nebo kameny naplněné roztaveným bitumenem. Nahoře jsou instalovány armatury a nalije se cement. Celková výška základů by měla být asi 50 cm.

Stavba stěn

V další fázi se staví stěny o tloušťce cca 20-25 cm. Hlavní stavební materiály na stěnu sklepa jsou cihly a škvárové bloky. Případně se dá použít i cement.

Je nutné zajistit otvory pro ventilaci nebo hned při stavbě nainstalovat ventilační potrubí do stěn.

Pro hydroizolaci místnosti můžete použít jakýkoli vhodný prostředek, například tmel nebo vícevrstvý film.

Vstup do sklepa vyřešíte otvorem ve střeše nebo pomocí sestupných schůdků.

Jak udělat strop sklepa

V případě sestupných schůdků si musíte stavbu naplánovat předem a stavět je současně se základy. Ve fázi po instalaci stěn by měly být schody položeny nebo odlity z cementu pomocí bednění.

Pokud sklep není součástí domu, obnáší to práci navíc – stavbu střechy. Nejjednodušší variantou jsou betonové desky. Pro základnu můžete použít kovové kanály nebo nosníky, na kterých je instalována výztuž.

OSB deska poslouží jako strop. Musí být upevněna pod výztuží a podepřena trámy. Poté se výztuž zalije vrstvou betonu. Celková tloušťka střechy bude 25 cm.

Finální práce

Nakonec se potřeba vestavit dveře. Pro celoroční udržování vhodné teploty je potřeba postavit dvoje dveře, mezi kterými bude vzduchová kapsa. Určitě se vyplatí je zateplit.

V konečné fázi se zahladí stěny, zavádí elektřina, jsou instalovány regály a přihrádky na surové potraviny. Je také nutné zajistit několik polic pro ovoce, které vyžaduje zvláštní podmínky skladování.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz