Výhody a nevýhody tepelného čerpadla. Má pro vás smysl?

tepelné čerpadlo
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Tepelné čerpadlo se dostává v moderním vybavení domácností čím dál více do popředí. Někdo si ho nechává montovat jako zdroj tepla do svého domu z hlediska ušetření financí, jiný v tom zase vidí ekologické šetření energií. Zjistěte, jestli má pro vás tento druh vytápění smysl.

Jak funguje tepelné čerpadlo?

Až budete vybírat tepelné čerpadlo, tak narazíte na několik druhů. Některé bere teplo ze vzduchu, jiné zase ze země. Některé předává teplo do vzduchu a jiné zase do vody.

Konečné řešení, který způsob je pro vaši nemovitost vhodný, by měl posoudit odborník, který montuje tepelná čerpadla.

Rozdíl nákladů mezi čerpadlem a kotlem

Tepelné čerpadlo se nejvíce vyplatí u staveb, kde se nedá přitáhnout přípojka pro vytápění plynem. Pokud se budeme bavit o úspoře mezi topením plynem a tepelným čerpadlem, tak čerpadlo na tom bude vždy o zhruba 1/3 lépe. Jenže to se bavíme jen o částce za energii. Provozní náklady a pořizovací náklady budou u čerpadla vždy daleko vyšší.

Pro představu – plynový kotel, který bude mít stejný výkon jako tepelné čerpadlo, bude zhruba o 70% levnější.

Někdo může operovat s dotací, kterou stát na čerpadlo poskytuje. Jenže pokud se zamyslíte, tak si kupujete za velké pořizovací náklady tepelné čerpadlo možná s dotací, ale také s nějakou životností. Nikdo nezaručí, že dotaci dostanete i za 10 nebo 15 let, až tepelné čerpadlo přestane fungovat.

Jak vypadá tepelné čerpadlo a jaké jsou výhody při jeho využití?

Celé zařízení čerpadla vypadá podobně jako klimatizace. Z venkovní části domu budete mít přístroj stejný jako u klimatizace a ve vnitřní části budete mít zbytek zařízení, který většinou vzhledem připomíná lednici.

Pokud se budete rozhodovat, jaký zdroj tepla využít, tak si musíte prvně napsat na papír všechny výhody a nevýhody vytápění pomocí jiných zdrojů tepla a zjistit si možnost připojení plynové přípojky nebo jaké možnosti máte z hlediska palivového dřeva. Potom se rozhodujte pro nejlepší a nejvýhodnější variantu.

Pokud se rozhodnete pro čerpadlo, budete mít jednu velkou výhodu, a to že nemusíte vyřizovat ani platit žádnou přípojku. Další nespornou výhodou je to, že nepotřebujete komín v domě a navíc se některá tepelná čerpadla dají používat i jako klimatizace v létě.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz