Jak vyrobit poklop na sklep. Na dřevěný většinou zapomeňte

poklop na sklep
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Potřebujete vyrobit poklop na sklep? Při tomto rozhodování musíte zvolit zejména správný materiál. Lidé si často dávají na sklep dřevěný poklop. Pokud se však jedná o vlhký sklep, což je v různé intenzitě většina sklepů, tak dřevo během roku nebo dvou začne plesnivět a hnít. Díky tomu se poklop rychle rozpadne. Jak si s tímto poradit při výrobě poklopu?

Dřevěný poklop na sklep

Dřevěný poklop na sklep můžete použít, musíte ho však správně ochránit. Ve sklepě musíte počítat s přirozenou vlhkostí, která bude vzlínat nahoru a bude se zastavovat právě o poklop sklepa. To znamená, že poklop bude neustále vystavován vodě, která se na něm bude srážet.

Proto je zcela zásadní poklop pořádně ochránit jak před vodou, tak i vlhkostí. To se vám může podařit dvěma následujícími způsoby, které si nyní popíšeme.

První je velmi jednoduchý, a to je použití vodního laku, který je připraven na styk s vodou. V případě pořízení vodního laku bude stačit dát dřevu dva nátěry. Pokud chcete mít jistotu ochrany dřeva, tak je dobré natřít ještě nezpracované dřevo, aby se vodní lak dostal i mezi spáry.

Další možností, která je trochu složitější, je opálení dřeva. Opálení můžete provést pomocí plynového hořáku, musíte si však dávat pozor, aby došlo jen k opálení, nikoliv zapálení.

Poklop na extrémně vlhký sklep

Pokud máte opravdu vlhký sklep a nechcete, aby vlhkost vzlínala třeba i dál do domu, tak budete muset nutně použít jiný materiál než dřevo. Ideální v tomto případě je železná konstrukce s odolným nátěrem, kde poklop bude tvořit nerezové víko.

V tomto případě vám ale veškerá vlhkost zůstane ve sklepě, což zase není dobré třeba pro uchovávání potravin. Vyrobit víko můžete také z děrovaného plechu, kdy bude postupně pomocí děr vlhkost odcházet. Další variantou řešení je vyřešit vlhkost ve sklepě.

Vyřešte vlhkost ve sklepě

Mírná vlhkost vzduchu je přirozená v každém sklepním prostoru. Pokud je však vlhkost vysoká, tak vás tam budou trápit plísně a hniloba. Z toho důvod je dobré to řešit.

Jednoduše můžete zbavit sklep vlhkosti díky odvětrávací rouře. Pokud se vám podaří ze sklepa vyvést kanalizační trubku o průměru minimálně 110 mm a druhou trubku o stejném průměru akorát ve vyšší úrovní, tak uděláte přirozenou cirkulaci vzduchu, která se postará o zmírnění vlhkosti.

Pro více možností podívejte i na náš další článek o tom, jak se zbavit vlhkosti ve sklepě.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz