Jak se zbavit vlhkosti ve sklepě? Odstraňte ji pomocí snadného řešení

vlhkost ve sklepe
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Vlhkost ve sklepě může potrápit opravdu každého. Pokud máte sklep pod starším domem, tak někdy může vlhkost stoupat až do domu, a to je opravdu nepříjemné. V takovém případě je nutné problém s vlhkostí vyřešit.

Vlhkost se sama nikdy neztratí, takže pokud tento problém objevíte, tak ho rozhodně nepodceňujte. Problém s vlhkostí se dá však vyřešit snadno a opravdu za pár korun.

Co způsobuje vlhkost ve sklepě?

Vlhkost ve sklepě v největším případě budou způsobovat zejména plísně, které nejsou zdravé a mohou napadat třeba i uskladněné potraviny. Plíseň ale není to jediné, co vás bude trápit. Nejhorší bude to, že vlhkost může narušovat statiku celého domu nebo zdí sklepa.

V neposlední řadě bude vlhkost způsobovat nepříjemný zápach, který ze sklepa jen tak nevyženete. Dále vám budou korodovat všechny kovové části dveří nebo uložené kovové věci.

Jak se zbavit vlhkosti ve sklepě

Vlhkost dokáže postihnout i kdejaký kvalitní sklep. Nejjednodušší způsob, jak se zbavit vlhkosti ve sklepě, je dopřát sklepu pravidelnou výměnu vzduchu.

To zařídíte pomocí odvětrávání, ke kterému bude stačit jakákoliv roura, která bude sloužit pro nasávání vzduchu, a roura, která požene vlhký vzduch pryč ze sklepa. Nejlepší je rouru pro nasávání vzduchu umístit co nejníže to je možné v rámci okolního terénu a rouru pro odsávání vzduchu do stropu sklepa a vytáhnout ji až nad střechu domu.

Tento princip bude fungovat sám o sobě, při větší šikovnosti to zvládnete do 5 tisíc korun. Pokud budete chtít mít 100% jistotou odvětrávání, tak do odsávací roury umístěte ventilátor, který požene vzduch ze sklepa ven.

Pomoci může i správná izolace zdiva

Pokud je vlhkost ve sklepě opravdu extrémní, tak si můžete pomoci izolací zdiva sklepa. Z venku obnažíte sklepní stěny, které odizolujete pomocí speciální fólie. Při odkopávání udělejte prostor minimálně 50 cm od zdí sklepa a domu. Tento prostor potom vyplníte kamením.

Na zeď sklepa nebo domu umístěte nopovou fólii, kterou u spodní strany zahnete směrem od domu minimálně 30 cm. Celou fólii potom zasypte kamením a zařídíte si tak přirozené odvětrávání zdí.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz