Zavařte maso do sklenice. Zavařené vydrží i roky

zavarovane maso
Zdroj: Pixabay
Autor: Adam Hlavatý

Maso je součástí jídelníčku mnoha lidí po celém světě. Může se však stát, že ho máme najednou víc, než dokážeme spotřebovat, ale maso není možné uchovávat dlouho v chladničce bez toho, aby se zkazilo. Řešení? Zavařte maso do sklenic. Takto zavařené maso může vydržet i roky bez toho, aby ztratilo na své kvalitě a chuti.

Výběr masa a jeho příprava

Prvním krokem je výběr masa. Zavařování je vhodné pro všechny druhy masa – hovězí, vepřové, drůbež, ale i divočinu. Ideální je maso čerstvé, ale pokud nemáte jinou možnost, můžete použít i maso mražené. Důležité je, aby bylo maso kvalitní a bez viditelných známek zkažení.

Před samotným zavařováním je potřeba maso připravit. Doporučuje se ho nakrájet na menší kusy, o velikosti asi 2 až 3 cm. Kusy omyjte v chladné vodě a poté je osušte.

Kousky masa můžete před zavařováním také marinovat, aby získaly další chuťové složky, ale nutné to není, protože zavařené maso má samo o sobě svou specifickou masovou chuť.

Jak zavařit maso do sklenic

Zavařování masa probíhá ve dvou krocích. Nejprve je potřeba maso uvařit. To můžete udělat buď v troubě, nebo na pánvi. Cílem je, aby bylo maso zcela uvařené.

Po uvaření následuje samotné zavařování. K tomu budete potřebovat sklenice s víčky, které musí být sterilizované. Do sklenic vložte uvařené maso a zalijte ho vývarem nebo jinou tekutinou – například rajčatovou šťávou. Sklenice poté pevně uzavřete.

Zavařené sklenice s masem pak vložte do trouby nebo do hrnce s vodou a zahřívejte na teplotě 100 stupňů po dobu 90 až 120 minut. Tento proces zabije všechny zbývající mikroorganismy a zajišťuje, že maso bude bezpečné k jídlu i po dlouhé době.

Jak skladovat zavařené maso

Zavařené maso je nejen chutné, ale také velmi praktické. Můžete ho skladovat na chladném a tmavém místě až několik let. Důležité je, aby sklenice byly stále hermeticky uzavřené a bez známek plísně nebo kvašení.

Domácí zavařené maso je vhodné před konzumací pro jistotu ještě dostatečně prohřát. Zavařené maso je skvělé jako rychlé jídlo – můžete ho použít do polévky, guláše nebo třeba jen tak s chlebem.

Zavařování masa je tedy účinný způsob, jak si zajistit zásoby kvalitního masa na delší dobu. Ať už chcete uchovat přebytek masa, nebo si připravit zásoby na zimu, zavařené maso vám poskytne vždy chutný a výživný pokrm.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz