Pokojové rostliny do tmavého bytu. Je libo Potos, Toulcovka či Tchýnin jazyk?

tmavý byt
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

I když je snem snad každého mít krásně prosluněný byt, často se mnozí musejí spokojit s opakem. I tmavý byt lze ovšem zkrášlit vhodnou pokojovou rostlinou, které se zde bude dařit. Vytvoří tak příjemnou atmosféru i tam, kam se sluneční paprsky moc nedostanou. Které rostliny do tmavého bytu vhodně zvolit, aby tam prosperovaly? Nabízí se Potos, Toulcovka či Tchýnin jazyk, o kterých si napíšeme více v článku.

Rostliny do tmavého bytu

Ani v přírodě se všechny rostliny nedostanou na přímé sluneční světlo. Některé rostou v tmavých podrostech dřevin, kde o slunce prakticky nezavadí. Přesto se jim tam daří. Tohoto faktu lze využít v tmavších bytech, které jsou chudé na sluneční svit.

Díky přítomnosti pokojových rostlin tmavé kouty ožijí. Při výběru vhodných rostlin je třeba přihlédnout také k jejich dalším potřebám – k nárokům na vlhkost a teplotu.

Potos

Potos (Epipremnum aureum) je poměrně odolnou rostlinou s lesklými zelenými listy, které mohou ozdobit některou část vašeho interiéru.

Bude se mu dařit i tam, kam slunce často nesvítí. Přímé sluneční světlo by mu mohlo totiž spálit listy, proto je pro něho vhodný i tmavý byt.

Vyhovuje mu teplota okolo 20 °C. Můžete ho pěstovat jako převislou nebo pnoucí se rostlinu, pokud mu dopřejte nějakou vhodnou oporu. Časté zaštipování výhonků vede k tvorbě hustých listů.

Toulcovka

Toulcovka neboli lopatkovec (Spathiphyllum) je trvalka s krásnými bílými či zelenými květy. V interiéru je výraznou ozdobou, když kvete. Protože je jedovatá, je nutné dávat pozor na domácí mazlíčky a děti.

Líbí se jí na rozptýleném světle, zvládne v pohodě i stinné místo, kde ale tolik nepokvete. Teplota místa, kde bude pěstována, by neměla klesnout pod 13 °C.

Tchýnin jazyk

Pro tuto pokojovou rostlinu jsou typické vysoké, úzké a špičaté listy, díky nimž získala i své typické jméno. Tchýnin jazyk (Sanseviera) je nenáročný, pěstovat ji zvládne i začátečník. Může růst v rozptýleném světle i lehkém polostínu v tmavém bytě při teplotě mezi 15 až 25 °C.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz