Jestli máte k pálení žáhy dispozice, tak stačí, abyste se jen dobře najedli tučného smaženého jídla a zdravotní problémy nenechají na sebe dlouho čekat. Jsou nepříjemné a je třeba je zmírnit. Co zabírá na pálení žáhy?
Jak vzniká pálení žáhy
Abychom si představili, jak dochází ke vzniku nepříjemného pálení žáhy neboli pyrózy, je nutné si představit, jak postupuje natrávená potrava. Ze žaludku putuje do dvanáctníku. Tam je v jeho dolní části svěrač, který nedovolí zpětnému vrácení kyselého obsahu žaludku do jícnu.
Pokud ale nefunguje správně, potrava se do jícnu dostane a dochází k pálení žáhy. Velmi na to trpí zejména těhotné ženy, pak kuřáci, obézní a lidé, co žijí příliš hektickým životem.
Co pomáhá na pálení žáhy?
Vyvarovat se pálení žáhy znamená, že se budete zdravěji stravovat – bez stresu, s menšími porcemi. Nevhodné jsou příliš tučná jídla, cibule, čokoláda, sodová voda, ale také černý nebo zelený čaj.
Jíst byste měli správně pětkrát až šestkrát denně, a to naposledy tři hodiny před, než si půjdete lehnout. Vleže se totiž problémy obvykle zhoršují. Nezdravé je také přejídání a hltaní jídla.
První pomoc při pálení žáhy
Pokud už k pálení žáhy dojde a vy víte, že na to trpíte, oplatilo by se mít při sobě volně prodejné léky z lékárny. Nemáte-li je, může stejně posloužit i jedlá soda. Ta by se ale neměla užívat pravidelně. Pomůže také heřmánek, zázvor nebo fenykl, jež zmírňují bolesti.
Jestliže vás pyróza trápí dlouhodobě, objevuje se u vás hubnutí či únava, měli byste navštívit svého praktického lékaře a poradit se s ním o dalším postupu léčby.
Určitě to stojí za to, protože problémy s bolestmi v oblasti jícnu či krku nebo za dolním koncem hrudní kosti, jsou vážně nepříjemné a dokážou znepříjemnit den.
V případě neléčeného pálení žáhy si člověk koleduje o daleko horší zdravotní problémy, protože může jít i o onkologické onemocnění jícnu, které je potřeba začít léčit, jako je tomu i u jiných typů rakoviny, co nejrychleji.