Praní prádla – nejčastější chyby, které děláte

prani pradla
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Někdo by mohl říct, že praní prádla není žádná věda. Pokud však chcete, aby vaše oblečení vydrželo co nejdéle jako nové a aby vaše pračka sloužila alespoň několik let bez zásahu opraváře, přečtěte si náš článek. Možná zjistíte, co vše děláte špatně.

Chyba číslo 1 – prací prostředky

Myslíte si, že čím více pracího prášku k prádlu dáte, tím bude prádlo čistější? Jedná se o nejčastější omyl při praní. Je nutné dodržovat pokyny na obalu pracího prášku, protože jinak škodíte pračce i prádlu.

Nadměrné množství pracího prášku, pracího gelu či aviváže při praní prádla totiž vyrobí pouze více pěny, která se usazuje v záhybech na oblečení. Zbytky prášku potom dokážou způsobit i podráždění pokožky. Navíc bílé prádlo vám díky nadměrnému používání aviváže může rychle zešednout.

Zbytky pracích prostředků také zůstávají v zákoutích pračky. Pračka se tím zanáší a přestává dobře fungovat. Po nějaké době navíc tyto zbytky začnou zapáchat a tento zápach se může přenést i na vaše čerstvě vyprané oblečení.

Třídění prádla a prací programy

Třídíte prádlo pouze podle barvy? Jedná se o další chybu, které se dopouští spousta lidí. Základem při praní prádla je opravdu správné třídění prádla podle barvy, ale nezapomínejte také na materiál vašeho oblečení.

Pokud si nejste jistí, kam daný kus oblečení roztřídit, dívejte se na cedulky. Jemné prádlo nebo svetry není vhodné prát na více než 30 stupňů, a navíc je nutné zvolit na pračce vhodný program pro jemné prádlo. Naopak ložní prádlo lze prát i na 60 stupňů, záleží však na typu.

Další tipy při praní prádla

Dodržujete také maximální počet kilogramů prádla u daného programu? Pokud ne, nemůžete se divit, že oblečení se nemusí vyprat naprosto perfektně.

Také nezapomínejte při praní prádla zapnout u oblečení všechny zipy. Rozepnuté zipy by totiž mohly poškodit ostatní prádlo v pračce. Knoflíky naopak nechejte rozepnuté. Je totiž možné, že by se při praní mohly utrhnout.

Pračku je potřeba pravidelně čistit, aby vám v ní přádlo nezapáchalo. V našem dalším článku si poté přečtěte, jak správně vyčistit pračku.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz