Jak připravit půdu na jarní pěstování zeleniny. Postupujte podle našeho návodu

jarni zahon
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Pokud si chcete připravit půdu na jarní pěstování zeleniny, tak už je nejvyšší čas začít. Jestliže chcete mít půdu dokonale připravenou, tak musíte dodržet pár základních postupů, podle kterých ji můžete jednoduše a správně nachystat.

Příprava půdy od základu

Pokud potřebujete připravit půdu na jaro úplně od začátku, to znamená například vyčlenit část trávníku nebo jiného porostu na pěstování zeleniny, tak si jako první vyznačte plochu, na které budete pěstovat. Plochu je pak nutno přeorat traktorem nebo zrýt ručně.

Po přeorání traktorem nebo zrytí půdy ji nechte minimálně dva týdny odpočinout. Pak ji můžete znovu traktorem pomocí rotavátoru srovnat nebo to také můžete udělat ručně pomocí hrabiček.

Je však nutno upozornit, že zpracovávat zrytou nebo přeoranou půdu ručně je tedy opravdu velká makačka.

Připravit půdu můžete i z hlediska správných živin

Půda, o kterou se dlouhou dobu nikdo nestaral, nemusí obsahovat všechny potřebné živiny pro správný růst zeleniny. Proto je dobré na zrytou půdu použít hnojivo, které zaryjete do země. Hnojivo můžete používat přírodní nebo kupované.

Ihned po aplikaci hnojiva je potřeba půdu znovu zrýt a srovnat. Ideální je hnojit půdu minimálně měsíc před tím, než se do ní budete chystat sázet zeleninu. Je dobré si také nastudovat, jak se dá provzdušnit půda s použitím vápna.

Ne všechna zelenina potřebuje hnojivo

S hnojivem je třeba být trochu opatrný a používat ho jen v některých případech. Pokud například chcete sázet do půdy česnek, tak ten rozhodně hnojit nemusíte. Nadělalo by to totiž více škody než užitku.

To stejné platí i o sadbě brambor, pod které hnojit můžete, ale pouze na podzim. Tedy lepší je použít hnojivo až na další sezónu, pokud se rozhodnete připravovat půdu pro pěstování zeleniny na jaře.

Při výběru místa pro pěstování zeleniny na zahradě se snažte vybírat co možná nejvíc slunné místo. Stejně tak je důležité myslet na pravidelnou zálivku, proto je dobré záhonek vybudovat blízko zdroje vody.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz