Výroba květináče je hračka. Vyrobte si doma originální květináč

výroba květináče
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Vlastní výroba květináče vám dává možnost si vytvořit květináč přesně podle vaší představy nebo vašich potřeb. Pokud potřebujete venkovní květináč, tak je například výroba květináče z betonu tou nejlepší volbou, protože květináč bude svou váhou velice stabilní a nebude padat větrem.

Jak probíhá výroba květináče?

Výroba květináče není složitá. Jako první si musíte rozmyslet, jak by měl květináč vypadat a hlavně z jakého materiálu ho budete vyrábět. Možností je hned několik. Vlastní květináč si můžete vyrobit například z betonu, sádry nebo dřeva.

Pokud bude výroba květináče probíhat z betonu nebo sádry, tak si budete muset vždy vytvořit ideální šablonu, do které daný materiál odlijete. Pokud chcete květináč, který vydrží navěky, tak je nejlepší možností výběr betonového květináče.

Výroba květináče z betonu

Květináč z betonu nabízí velice stabilní základnu zvláště pro venkovní větší rostliny nebo keře. Jako první si rozmyslete finální podobu květináče, na kterou si budete muset vyrobit formu. Nejjednodušší je lití květináče, který má rovné strany. I tak můžete vytvořit mnohoúhelník, čtverec nebo obdélník.

Do vyrobené formy, kam budete betonový květináč odlévat, je dobré umístit i armaturu. Můžete použít betonářskou ocel o průměru 6 mm, pomocí které propletete budoucí květináč ještě před zalitím betonem.

Pro zalévání si smíchejte více cementovou hmotu v poměru písek a cement 1:1, zbytek bude tvořit voda. Celá směs by měla být hodně řídká.

Jak vyrobit květináč ze dřeva nebo sádry?

Vyrobit květináč ze sádry je vhodné spíše do domácího prostředí. Sádra je velice pevná, ale také je i velmi křehká, a proto není vhodná na venkovní použití. Květináč odlitý ze sádry nabízí perfektní možnost dalších úprav, protože na sádrový povrch můžete libovolně malovat pomocí barev.

Květináč ze dřeva si můžete vyrobit libovolné velikosti a je vhodný jak do domácího prostředí, tak i na venkovní použití. Při zvolení této varianty však musíte počítat s tím, že nevydrží napořád. Jelikož se v květináči bude držet vlhkost, tak se bude dřevo pomalu rozpadat.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz