Péče o koženou obuv: Co byste neměli zanedbat a čemu se vyhnout

péče o koženou obuv
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Kožená obuv patří ke klasickému sortimentu, jenž z obchodů hned tak nezmizí. Aby vydržela dlouho dobře sloužit, neměla by se opomenout správná péče, která je o něco náročnější než u obuvi textilní nebo syntetické. Jak probíhá péče o koženou obuv? To si povíme v dnešním článku.

Jak pečovat o kožené boty

Kůže je poddajná a přírodní a nabízí užitné vlastnosti, které obuv z umělých materiálů poskytnout nemůže. Jestliže sázíte na kvalitu, pak boty z pravé kůže určitě nechybí ve vašem botníku.

Péče o koženou obuv obnáší několik úkonů, jimž byste se měli pravidelně věnovat. Boty se vám pak odmění dlouhou životností i zachovalým vzhledem.

Nakrémujte a kartáčujte

Je třeba rozeznávat druhy kůže a podle toho změnit přístup v její údržbě. Něco jiného potřebuje hladká useň a jiné nároky má velur neboli semiš. Hladké kožené obuvi prospěje pravidelná výživa ve formě speciálních krémů a vosků.

Ty nanášíme hadříkem nebo houbičkou a po zaschnutí vykartáčujeme. Je to třeba udělat zejména u zcela nové obuvi, která díky tomu získá větší odolnost vůči nečistotám a vlhkosti. Zároveň tím prodloužíte její životnost.

Krémovat a kartáčovat kožené boty je však nutné pravidelně. Pokud by totiž zůstala kůže suchá, bude se lámat.

Impregnujte

Kožená obuv se promáčí. Když použijete impregnaci ve spreji, zlepšíte její nepropustnost. Výrobci uvádějí četnost impregnace, a to jednou za 14 dní.

Potřebu naimpregnovat boty poznáte snadno, když povrch obuvi začne do sebe nasávat kapičky vody. Impregnace totiž zajistí, že vodní kapky po botě jen tak sklouznou a nevpijí se.

Mokré kožené boty nesušte na radiátoru

S koženou obuví je lepší se vyhýbat velkému dešti nebo kalužím. Když už se vám podaří tuto obuv promočit, pak ji nikdy nedávejte sušit na radiátor, protože by kůže mohla popraskat.

Správně by se kožená bota měla dát na napínák a sušit pomalu. Až bude suchá, měli byste obuv opět nakrémovat a použít impregnaci.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz