Jak vyvrtat díru do dlaždičky, aby nepraskla. Vyzkoušejte diamantový vrták

díru do dlaždičky
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Víte, jak správně vyvrtat díru do dlaždičky bez toho, aby vám dlaždice při vrtání praskla? Je velmi důležité při manipulaci s dlažbou dávat pozor na různé rány nebo klepání. Dlaždice je totiž velmi křehká a může se jednoduše stát, že praskne. Při vrtání to platí dvojnásob.

Diamantový vrták na dlažbu

Jednoduše vyvrtat díru do dlaždičky, aniž by vám pod rukama praskla, můžete pomocí diamantového vrtáku, který je ale z pravidla nejdražší. Levnější alternativou jsou kameninové vrtáky, které ale nedokážou vrtat tak přesně a rychle.

Na vrtání do dlaždiček nikdy, ale opravdu nikdy nesmíte používat příklep na vrtačce. Každá příklepová vrtačka by měla mít možnost vypnutí příklepu. Při vrtání s příklepem dojde totiž k okamžitému prasknutí dlaždičky.

Jak vyvrtat díru do dlažby

Aby se vám podařilo správně vyvrtat díru do dlaždičky, tak si ji jako první musíte naznačit. Ideální případ vrtání je ten, když si dlaždičku můžete položit na tvrdý podklad tvořený z dřevěného prkna.

Položte si ji prostě tak, aby byla dlaždička v každém místě podložená. Díru si zaměřte a rukou udělejte vrtákem jemný zářez do dlaždice.

Potom si vrták nasaďte do vrtačky bez zapnutého příklepu zhruba na poloviční výkon vrtačky a začněte pomalu vrtat. Při vrtání vrták několikrát vytáhněte, aby se dařilo vyvrtanému prachu zmizet.

Pokud máte možnost, tak vrták při vrtání chlaďte slabším proudem vody. Voda dokáže vrták ochladit a také dobře odvádět vyvrtaný prach.

Jak vrtat do dlaždičky na stěně

Vyvrtat díru do dlaždice, která je již pověšená na stěně, je ještě o něco obtížnější. Tam totiž nikdy nemáte jistotu, že je dlaždice správně podlepená ve všech místech.

Postupovat budete tedy podobně jako při položené dlaždici na dřevěné podložce jen s tím rozdílem, že tady budete vrtat na nejnižší výkon vrtačky a budete jen velmi jemně do vrtačky tlačit, aby to umožnilo vrtáku prostupovat hlouběji.

Počínejte si opravdu velmi opatrně, protože vyměňovat dlaždici z obložené stěny není rozhodně nic jednoduchého.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz