Jak jednoduše vytáhnout hmoždinku ze zdi. Vyzkoušejte osvědčený způsob

vytáhnout hmoždinku
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Chcete vytáhnout hmoždinku ze zdi tak, aby vám dohromady s ní nevypadl kus zdi okolo? Jde to poměrně jednoduše, ale musíte postupovat opatrně. Pokud totiž na to půjdete tak, že se hmoždinku pokusíte vytrhnout ze zdi, tak si akorát přiděláte práci, protože tím poničíte okolní zeď a spolu s hmoždinkou vytrhnete i velkou část omítky.

Vytáhnout hmoždinku odvrtáním

Jednoduše můžete vytáhnout hmoždinku pomocí odvrtání. To znamená, že vyšroubujete šroub z hmoždinky a sundáte věc, kterou měla hmoždinka na zdi držet. Potom si změříte průměr hmoždinky a stejným průměrem hmoždinku jednoduše odvrtáte.

Pokud budete vrtat uvnitř v domě, tak je dobré si pod vrtačku nachystat vysavač, který bude při vrtání druhá osoba přidržovat zapnutý a podaří se vám tak kompletně zachytit všechny odvrtané části ze zdi. Díky tomu si neuděláte doma zbytečný nepořádek.

Vytáhnout hmoždinku můžete i vrutem

Jestliže nemáte doma vrtačku, kterou by se vám podařilo hmoždinku odvrtat a vytáhnout, tak můžete použít i větší vrut.

V případě, že máte doma silnější vrut, tak se ho pokuste našroubovat do hmoždinky. Když se vám to podaří, tak větší vrut naruší celou strukturu hmoždinky.

Po narušení hmoždinky se ji pak pokusíte pomocí kleští vytáhnout. Nikdy však netahejte za našroubovaný vrut, ten před pokusem vytáhnout hmoždinku ze zdi vždy vyšroubujte.

Jak zeď po vytažení zapravit?

Existuje tu i cesta, kdy vytáhnout hmoždinku ze zdi nebude potřeba. Pokud se smíříte s tím, že by hmoždinka ve zdi zůstala, tak se ji můžete pokusit pomocí železného válečku a kladívka zarazit dále do zdi tak, aby zalezla za omítku.

Jakmile se vám podaří dostat hranu hmoždinky za omítku, tak můžete zeď zapravit. Pokud by se vám nedařilo ji posunout, tak ji můžete zkusit i kousek odříznout a zbytek ve zdi nechat.

Se zapravením zdi pak jednoduše pomůže sádra, kterou po nanesení přebrousíte a můžete přemalovat. Sádru je dobré pak případně nacpat i do díry v hmoždince, aby se vám tam v budoucnu neobjevovala prasklina nebo nevykreslovalo kolečko na zdi.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz