V minulosti nechyběl Juglans regia neboli ořešák královský snad v žádné venkovské zahradě a i naši předkové řešili, jak skladovat vlašské ořechy přes zimu. V současné době sice už není tento strom tak rozšířený, ale stále se najdou zahradníci, kteří na něj nenechají dopustit.
Důležité je nechat ořechy dobře proschnout
Když padají zralé vlašské ořechy na zem, je to, jako by padalo samotné zlato. Za jeden kilogram vyloupaných vlašských ořechů dáte kolikrát i 250 Kč. Ořešák královský se rozhodně vyplatí pěstovat.
Platí, že spadané ořechy je třeba co nejrychleji posbírat, aby nepodlehly plísním. Pak je důležité je nechat na suchém místě řádně proschnout, klidně i poblíž topení v papírové krabici.
Je-li úroda opravdu bohatá a nechce se vám všechny ořechy najednou vyloupat, stačí je uskladnit v koši nebo jutovém pytli v dobře větraném sklepě nebo garáži.
Skladování jader vlašských ořechů
Ovšem nejméně místa zaberou vlašské ořechy již vyloupané. Vzhledem k tomu, že obsahují až 70 % oleje, je zapotřebí je v takové formě urychleně buď zkonzumovat, nebo zpracovat, aby nežlukly a nehořkly.
Jak skladovat vyloupané ořechy?
Pro krátkodobé uskladnění postačí vložit vyloupané ořechy do sklenice a uložit do chladničky. Zde vydrží až tři měsíce.
Potřebujete-li vlašské ořechy skladovat delší dobu, doporučuje se je zmrazit. Vyloupaná jádra dáte do mikrotenových sáčků a uskladníte v mrazáku, kde vydrží až jeden rok. Jsou pohodlně připravené k okamžitému použití při pečení i pro přímou konzumaci.
Zavařování vlašských ořechů
Nemáte-li dostatečně velký mrazák, můžete zkusit také vlašské ořechy zavařit. Je to podobné jako při konzervaci ovoce. Jádra ořešáku královského nasypete do sklenice a uzavřete víčkem. Ničím je nezaléváte. Pak je sterilizujete při 80 ° po dobu 15 minut. Takto upravené mohou vydržet i několik let.
Zavařovat lze i v mikrovlnné troubě. Sklenici s ořechy bez víčka dáte do mikrovlnky, zapnete ji na plný výkon na dobu jedné a půl minuty a následně pak zavíčkujete a otočíte dnem vzhůru.