Obranyschopnost organismu lze posílit pomocí meditace a zdravého jídelníčku

obranyschopnost organismu
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Na koronavirus zatím neexistuje lék ani vakcína, jedinou ochranou je tedy zvýšená hygiena a dobrá obranyschopnost organismu. Jak ji tedy co nejlépe posílit? Existuje několik prvků, kterými můžete zlepšit svou obranyschopnost a tím snížit riziko nákazy koronavirem či jinou nemocí.

Vyhýbejte se stresu

Jak je všeobecně známo, stres je zabijákem obranyschopnosti lidského těla. Je třeba si proto najít v životě něco, co vám pomůže se alespoň na chvíli oprostit od starostí. Může to být relaxační hudba, četba oblíbené knihy nebo sledování filmu.

Kdo má možnost pracovat na zahradě, jistě využívá i tohoto. Fyzická aktivita je všeobecně velmi prospěšná v boji proti stresu, obzvláště aktivní sport.

Meditace uvolňuje napětí a přispívá k psychické pohodě

Stres obranyschopnost organismu narušuje, meditace ji naopak pomáhá obnovit. Existuje spousta meditačních technik, jež jsou různě náročné. Často se provádí v tureckém sedu, ale není to podmínkou.

Základní meditací, kterou zvládne každý, je se jednoduše soustředit na svůj dech, což vám pomůže se během několika minut uvolnit a přijít na jiné myšlenky. V praxi to vypadá následovně:

  • zhluboka se nadechnete a velmi pomalu vydechujete
  • výdech by měl být delší než nádech
  • při dýchání necháváte myšlenky jen tak plynout, na nic konkrétního nemyslete
  • nádechy a výdechy opakujte alespoň 10x

Zdravý jídelníček

Jídlo se samozřejmě také významnou měrou podepisuje na zdraví člověka. Více než kdy jindy byste proto měli v době koronavirové pandemie konzumovat potraviny bohaté na vitamíny i vlákninu.

Ve vašem jídelníčku by tak určitě neměly chybět potraviny jako například citrusy, česnek, ovesné vločky, ořechy, brokolice či zelí.

Naše prababičky zase používaly pro lepší obranyschopnost organismu poctivý vývar z kostí nebo ze slepice a jeho blahodárných účinků se dá využít i dnes.

Zdraví prospěšné jsou také zakysané potraviny – jogurt, kefír, kyška i podmáslí.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz