Bodnutí hmyzem – vosa, včela, sršeň. Otoku a svědění můžete zabránit

bodnutí hmyzem
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Kdo zažil bodnutí hmyzem, tak si dokáže představit tu bolest a následné svědění. Zatímco bolest cítíte ihned po bodnutí, tak otoku a svědění můžete částečně nebo úplně zabránit při zvolení správného postupu. Pojďme se tedy podívat, jaká je první pomoc při bodnutí vosou, včelou nebo sršněm.

Co dělat po bodnutí hmyzem?

Pokud jste v přírodě, kde vás bodne větší hmyz jako je vosa, sršeň nebo včela a nemáte u sebe dostatečné vybavení, tak první co můžete udělat, je snažit se vymačkat bodnuté místo tak, aby se jed dostal co nejvíce ven.

Pokud nemáte v puse žádnou oděrku, tak se můžete pokusit jed z místa bodnutí odsát pusou. Tato metoda se ale moc nedoporučuje, protože by mohlo dojít k natečení jazyka v puse. Pokud se pro tuto metodu rozhodnete, tak si nezapomeňte potom pořádně vypláchnout pusu.

Velký pozor si dávejte při bodnutí hmyzem do oblasti úst a krku, kde by mohlo dojít k napuchnutí a následně ke zhoršenému dýchání nebo dokonce dušení. Při takovémto bodnutí je lepší co nejrychleji vyhledat lékařskou pomoc.

Další rady

Pokud vás bodne hmyz na zahradě u vašeho domu, tak můžete pro odsátí bodnutého místa použít i domácí vysavač, který bude fungovat podobně jako odsávání pomocí úst. Můžete mít doma v lékárničce i profesionální odsávačku, která se ale spíše používá při kousnutí hadem nebo pavoukem.

Podle receptu našich babiček můžete při bodnutí hmyzem použít také rozkrojenou cibuli. Ta bude zabraňovat tvorbě otoků. Pokud vám začne bodnuté místo natékat, tak si ho snažte co nejméně škrábat.

Co ještě mohu při bodnutí využít?

Na nateklé místo po bodnutí můžete použít i led a také různé chladivé přípravky, jako jsou masti nebo gel pro chlazení kůže.

Velký pozor si při bodnutí musí dávat zejména alergici, kteří musí postupovat podle pokynů svého lékaře. Takový člověk však o své náchylnosti k horší reakci na bodnutí hmyzem většinou ví, a tak u sebe nosí prášky na alergii, které by měl jistě využít.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz