Arabica nebo Robusta: Rozdíly mezi nejvíce používanými druhy kávy

arabica robusta
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Která je lepší? Arabica nebo Robusta? Obě mezi sebou zápasí o přízeň milovníků tohoto chutného černého nápoje. Přitom obě patří mezi dva základní druhy kávy, které se ve světě pěstují. Pod názvem Arabica najdete kávovník arabský, Robusta je jiné označení pro kávovník statný. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Arabica je pro gurmány

Dá se říci, že kávovník arabský vyžaduje při pěstování větší péči, je náročnější i na podnebí. Toto vše se odráží v jeho vyšší ceně. Na druhé straně nabízí lepší aroma i chuť, kterou gurmáni dokážou patřičně ocenit.

Přitom je zajímavé, že Arabica obsahuje oproti Robustě méně kofeinu. Ale to milovníkům opravdu dobré kávy obvykle nevadí, protože s ní dostanou výraznou chuť, na níž si opravdu pochutnají.

Robusta jako stimulant

Potřebujete pořádně nakopnout a osvěžit? Pak si připravte kávu z Robusty. Co se týká obsahu kofeinu, je na tom mnohem lépe než její kolegyně Arabica. Horší je to však s její chutí.

Někteří její konzumenti si stěžují na příliš zemitou a dřevitou chuť, jež může být až nepříjemně hořká. Ale zase je potěší cena, která je ve srovnání s Arabicou nižší. Tudíž, pijete-li kávu pravidelně a používáte ji spíše jako určitý stimulant k lepším výkonům, je káva uvařená z Robusty pro vás ideální.

Jak se v tom vyznat?

Je to jednoduché. Ať už Arabica nebo Robusta, obě mají svůj význam. Znalec kávy nezavrhuje žádnou z těchto druhů. Záleží hodně i na podmínkách, ve které části světa jsou pěstované, na nadmořské výšce i samotném ročníku.

Dnes se kávovník arabský neboli Arabica pěstuje hlavně v Jižní Americe v nadmořské výšce až 2100 metrů. Robustu najdete maximálně do výšky 1000 metrů nad mořem.

V supermarketech se velmi často setkáte se směsí Arabicy a Robusty. Chcete-li však něco lepšího, je praktičtější si zajít do některé ze speciálních pražíren kávy, kde je pražená káva podstatně čerstvější s lepšími chuťovými vlastnostmi.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz