Pokud někdo zažil naražený prst na noze, tak určitě ví, o čem se právě mluví. Když se nakopnete o nějaký předmět, nastupuje ukrutná bolest. Právě postup ihned po nakopnutí může velice ovlivnit následné bolesti a léčení.
Naražený prst nebo zlomený?
Rozeznáte od sebe naražený a zlomený prst? Někdy je to složité rozeznat. Pokud se však jedná o zlomeninu, tak se jedná o bolest, která je neustálá. Podle barevnosti prstu se nemůžete řídit, protože i naraženina prstu může zářit několika barvami, tak jako je tomu u zlomeného prstu.
Pokud chcete mít stoprocentní jistotu, jestli je váš prst zlomený nebo naražený, tak musíte vyrazit k lékaři, kde podle rentgenu poznají, zda se jedná o zlomeninu.
Vždy záleží na konkrétním prstu na noze, který si narazíte. Palec můžeme považovat za nejdůležitější prst z hlediska pohodlné chůze. V případě podezření na zlomeninu palce na noze, tak návštěvu lékaře rozhodně neoddalujte.
Co když se nejedná o palec?
I v případě, že se jedná například o naražený malíček, tak je léčba v podstatě totožná. Doktor doporučí klid na lůžku a menší zatěžování.
Pokud si narazíte prst na noze nebo takzvaně nakopnete, je vhodné okamžitě zmírnit následky v podobě otoku. Natékání prstu můžete zmírnit pomocí chlazení, kterému pomůže jakákoliv surovina z mrazničky. Ať už se jedná o mražené potraviny nebo zmraženou vodu, tak pomůže cokoliv.
Naražené místo si chlaďte vždy po chvilkách, aby nedošlo k úplnému prochladnutí. Okamžité chlazení zmírní následný otok, ale také případnou bolest po naražení.
Jak dlouho se naražený prst hojí?
Pokud se jedná pouze o naražený prst, tak jeho uzdravení může trvat zhruba dva až čtyři týdny. Jestliže jde o zlomeninu, tak doba léčení může být o hodně delší.
Pro větší úlevu při naraženém prstu můžete aplikovat různé mastičky na otoky, které se v lékárně běžně prodávají, a také chladivé gely.