Espresso, moka nebo french press: Rozdíly v přípravě černé kávy

příprava černé kávy
Zdroj: Pixabay
Autor: Jana Fojtíková

Před sametovou revolucí byla nejběžnější příprava černé kávy na způsob turka. Tato doba je dávno minulostí a do našich kuchyní vtrhli s velkou razancí nejrůznější pomocníci, kteří kávu uvaří za vás. Který způsob je ale nejlepší?

Káva na několik způsobů

Dříve se na výbornou kávu chodila hlavně do kavárny, protože jiné možnosti nebyly k dispozici. Tam jste si poručili moka, espreso, turka nebo vídeňskou kávu a byli jste spokojeni.

Doba pokročila a na trh přišly moderní přístroje, které vám výše uvedenou kávu připraví také doma, pokud si je zakoupíte. Jenže, do kterých má cenu investovat peníze, aby se vám jejich nákup vyplatil? Milovníci kávy si obvykle nevystačí pouze s jedním přístrojem a domů si jich pořídí více.

Espresovač

Espresso káva se připravuje průtokem vody pod tlakem. Výsledkem je malý šálek výborné kávy. Jenže jeho příprava má své mouchy, které je nutné vychytat. Záleží totiž na hrubosti mleté kávy a také na čase, po který voda přes kávu protéká. Ten by měl být přesně 30 sekund, aby byla káva opravdu chutná a prostá všeho, co v ní nemá být.

Moderní přístroje – pákové kávovary obvykle pracují pouze tak, že respektují objem a gramáž. Něco jako čas nebo hrubost kávy jim nic neříká. Zde přichází ke slovu jejich obsluha, která musí přesně vychytat způsobem pokus – omyl, jak má být káva správně namletá. Kvalitní mlýnek je tedy nezbytnou součástí domácího baristy.

Moka konvička

Praktickým pomocníkem při přípravě kávy je moka konvička. Káva v ní uvařená bude silná, ale velký objem šálku nečekejte. Servíruje se do malých moka šálků.

Její hlavní výhoda tkví v ceně, kdy v konvičce za několik stovek korun můžete uvařit dokonce chutnější kávu než v drahém pákovém kávovaru.

Pro přípravu kávy v moka konvičce je třeba vybírat kvalitní kávu, a to co nejčerstvější. Umlít byste si ji měli těsně před přípravou, přičemž hrubost mletí by měla být větší než u espresa. Kávu je lepší koupit nemletou ve specializované prodejně.

French press

Kdo má rád kávu na způsob turka a přitom by si ji chtěl užít bez sedliny, pak je pro něho vhodný french press. Tato jednoduchá pomůcka dokáže uvařit opravdu výbornou kávu, přičemž její pořizovací cena se může pohybovat mezi 150 až 1000 Kč.

I levný french press uvaří chutný nápoj. Jeho používání je snadné, do skleněné nádoby dáte potřebné množství čerstvě mleté kávy a tu zalijete horkou vodu. Necháte pár minut vyluhovat a použijete píst, který kávu přefiltruje.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz