Mobilní záchod na stavbu nebo třeba chatu. Ušetřete a postavte ho svépomocí

mobilní záchod
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Jestli potřebujete mobilní záchod na stavbu, chatu nebo jen tak do zahrady, tak máte několik možností, jak to řešit. Ten nejjednodušší způsob je pořízení mobilního záchodu v obchodě, který bude z plastu a v dobrém stavu stojí nemalé peníze. Kvůli tomu tady ale nejste – pokud chcete ušetřit a udělat si mobilní wc podle sebe, tak si ho můžete postavit svépomocí. Jak na to?

Připojení mobilního záchodu

Jako první si musíte zjistit, zdá máte v daném místě možnost připojit mobilní wc na kanalizaci. Tato možnost je tou nejlepší, protože vám odpadne starost o to, co se vzniklým odpadem.

Jestliže to možné není, tak máte dvě možnosti, a to vykopat velkou díru pod záchodem, nebo pod ním udělat nepropustnou kapsu, kterou budete pravidelně odčerpávat a likvidovat.

Pokud máte možnost se někde napojit na kanalizaci, tak bude tento kanalizační řád stačit prodloužit v odpadní rouře o průměru 110 mm. Ta se pak na konci zredukuje pomoci gumové manžety přímo na průměr záchodu, který v 99 % případů bývá o průměru 100 mm.

Jak postavit mobilní záchod?

Jako první si sežeňte záchodovou mísu, kterou můžete sehnat za odvoz nebo malé peníze z nějaké rekonstrukce. Budete potřebovat vědět, zda má mísa spodní nebo zadní vývod. Podle toho pak budete řešit umístění.

Pak budete potřebovat pevnou podestu o rozměru minimálně 1 x 1 metr, ale ideálně 1,5 x 1 metr. Na podestu si připevníte záchod, který napojíte do odpadu nebo nasměřujete nad díru pod záchodem.

Dále budete potřebovat konstrukční latě, ze kterých si uděláte kostru mobilního záchodu. Kostru pak zaklopíte pomocí desek nebo například osb desek. Z venkovní strany bude potřeba povrch ošetřit lakem, nátěrem nebo například lepidlem s perlinkou.

Na střechu můžete použít prkna nebo osb desku, kterou natáhnete pomocí asfaltového pásu, aby nedocházelo k zatékání do boudy. Nakonec usadíte dveře a okno kvůli světlu a máte téměř hotovo.

V případě, že budete chtít mobilní záchod využívat i po tmě, tak nezapomínejte také na zabudování venkovního osvětlení.

Jak bude záchod splachovat?

I kdyby se jednalo o suchý záchod, pod kterým bude jen díra v zemi, tak záchod jako takový bude potřeba splachovat.

Můžete to řešit kbelíkem vody nebo záchod rovnou napojit i se splachovadlem. Pro napojení splachovadla musíte do mobilního záchodu zavést přívod vody, který bude neustále pod tlakem a bude napojený přímo na splachovadlo.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz