Jak zazdít díru ve zdi? Zvolte vždy správný materiál

dira ve zdi
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Potřebujete zazdít díru ve zdi po vybourání okna nebo dveří? Nebo chcete jen zazdít otvor mezi dvěma dříve průchozími místnostmi? Zazdít otvor ve zdi rozhodně zvládnete svépomocí, jen je vždy potřeba zvolit správný postup, aby byla díra ve zdi kvalitně zastavěná a byla pevná jako okolní zeď.

Jak zazdít díru ve zdi?

Zazdít díru není až tak těžké, co je ale těžší je napojení na okolní zeď a spodní stranu. Pokud máte v interiéru zazdívat díru ve zdi a na podlaze máte krytinu, tak v místě zazdění bude potřeba krytinu odstranit. Běžná plovoucí podlaha by totiž neunesla tíhu zdiva a zazděná část by byla velmi nestabilní, proto se vždy musíte dostat na pevné podloží.

Poté, co se dostanete na pevné podloží, které by mělo být v 99 % případů betonové, tak musíte na podlahu použít penetraci a vystřihnout pás asfaltové hydroizolace. Jakmile to budete mít takto nachystané, tak můžete začít zdít.

V okamžiku, kdy se dostanete zhruba do 30 cm výšky zdění, bude potřeba začít kotvit do okolní zdi. K tomu vám postačí roxorová tyč, kterou vlepíte zhruba 10 cm do původní zdi a necháte trčet do dozděné části zhruba 30 cm. K lepení je vhodné použít chemickou kotvu.

Čím zazdít díru ve zdi?

Než se doma rozhodnete zazdít díru, tak vždy vybírejte hodící se zdivo o správné šířce. Pokud se nemůžete dostat na úplně přesný rozměr, tak zvolte raději menší než větší. Menší zdivo totiž vždy doházíte maltou.

Na zazděnou část bude potřeba natáhnout lepidlo s perlinkou, kterou přetáhnete i do okolní zdi asi 15 cm. Před natažením lepidla tedy bude potřeba okolní zeď osekat.

Důvodem je přirozené napojení zazdívaného prostoru. Jakmile budete mít dvě vrstvy lepidla s perlinkou, zvolíte finální omítku, kterou dorovnáte původní zdivo a můžete malovat.

Zdít nemusíte jen pomocí cihel

Pokud si nechcete v interiéru prášit a dělat nepořádek s mokrou stavbou, tak můžete zvolit i záklop pomocí dřeva nebo sádrokartonu.

Ať tak nebo tak, budete si muset připravit do otvoru rošt ze dřeva nebo plechových profilů. Záklop provádějte i s vnitřní výplní pomocí polystyrenu nebo skelné vaty. Finální úprava potom bude stejná, a to pomocí lepidla, perlinky a finální omítky.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz