Vybíráte venkovní osvětlení? Podívejte, jaké jsou možnosti

venkovní osvětlení
Zdroj: Pixabay
Autor: Daniel Labounek

Venkovní osvětlení může být nejen důležitou součástí domu, ale také stylovým prvkem, který můžete libovolně modelovat. Pokud se rozhodnete pro stylové řešení venkovního osvětlení, tak máte několik možností. Můžete si vybírat nejen z různých vzhledů či barev, ale také z několika druhů ovládání světel.

Co musí venkovní osvětlení splňovat?

Venkovní osvětlení musí splňovat určité parametry krytí a ochrany proti vodě a mechanickému poškození. Toto krytí je většinou označováno jako krytí IP a číslo. Čím větší číslo za označení IP najdete, tak tím více je daný výrobek ochráněn.

Vždy pro venkovní osvětlení používejte jen světla k tomu určená. Nikdy nenechávejte venku interiérová světla, která mohou být pro vás i okolí nebezpečná, ať už z hlediska úrazu elektrickým proudem, ale také požáru.

V poslední době se stalo trendem nakupovat různé druhy venkovního osvětlení přímo od čínských prodejců, ale to důrazně nedoporučujeme, protože takové výrobky nemusí splňovat potřebná bezpečnostní opatření včetně již zmíněného krytí.

Montáž venkovního osvětlení

Klasická venkovní světla si většinou zvládnete namontovat svépomocí. Stačí jen dodržovat návod výrobce, který je většinou velice podrobný. Pokud si s namontováním nevíte rady, tak bude vždy lepší oslovit zkušeného elektrikáře.

Pokud by se mělo jednat o zásah do elektrického vedení, tak zavolejte elektrikáře. Před montováním světel, ať už v interiéru nebo exteriéru, si vždy vypněte přívodní proud pomocí pojistek v rozvodné skříni.

Venkovní osvětlení a jeho možnosti

V dnešní době se velké oblibě těší venkovní led světla, která jsou méně náročná na provoz. Nespotřebují tedy tolik energie jako světla klasická, takže je můžete nechat svítit klidně celou noc.

Pokud chcete mít možnost si libovolně volit barvu venkovního osvětlení, tam můžete použít led pásek, ke kterému většinou dostanete i ovládací panel, kde je možné si barvu osvětlení libovolně nastavit.

Pokud by se mělo jednat o bezpečnostní venkovní světlo, můžete ho napojit na časovač, pohybové čidlo nebo stmívač. Časovač spouští světlo v určitém čase, který si můžete zvolit. Pohybové čidlo spustí venkovní světlo vždy, pokud senzor zaznamená ve svém okolí pohyb. Stmívač bude spouštět světlo vždy při setmění a při rozednění ho zase vypne.

Přidejte si rady a nápady na domovskou stránku Seznam.cz